Jak dětem vysvětlit, že je potřeba mýt si ruce?

0

Spousta rodičů v současnosti zápolí s tím, jak děti správně naučit důsledné dodržování hygienických návyků. Kvůli šíření nákazy je klíčové především pravidelné a dostatečně dlouhé mytí rukou. Víte, jak by si děti měly správně mýt ruce, jak jim důležitost mytí vysvětlit a dokonce u nich vytvořit návyk? To vše se dozvíte v tomto článku.

Jděte dětem příkladem

Aby si děti návyk na mytí rukou vůbec mohly osvojit, je potřeba, aby tuto činnost odpozorovaly u svých vzorů, tedy u rodičů. Proto v první řadě na důkladné mytí rukou musíte dbát vy sami a pravidelně ho dodržovat.

Než si vaše ratolesti mytí rukou zautomatizují, měli byste je vždy doprovázet a předvést jim a vysvětlit správný způsob, jak na to. Jakmile přijdete domů, zamiřte rovnou do koupelny a vaše potomky vezměte s sebou. Alespoň zpočátku dětem se správným mytím pomozte a dále kontrolujte, že to dělají poctivě.

Jak si správně mýt ruce?

Nejen děti, ale i dospělí by si měli mýt ruce pokaždé, když přijdou z venku domů. Dále vždy při odchodu z toalety a také vždy před jídlem. Důležité je použít mýdlo a následně ruce omýt a osušit ručníkem.

Není podstatné, zda je voda horká, teplá či vlažná (samozřejmě by neměla být příliš horká ani příliš studená), nicméně roli hraje doba mytí rukou. Jak dlouho trvá správné mytí rukou? Aby se zabránilo rozšiřování virů a infekcí, je potřeba si ruce mýt alespoň po dobu 30–45 sekund.

Jak dětem vysvětlit, proč si mají mýt ruce?

Některé děti možná uposlechnou pokyny o mytí rukou snadno, aniž by odmlouvaly, jiné děti však mohou namítat, že si přece nebudou mýt ruce, když je nemají špinavé, což je celkem opodstatněný argument. Děti si zaslouží znát důvod, proč je mytí rukou tak důležité.

Zkuste jim vysvětlit, že se na ruce lepí malé neviditelné potvůrky, které i když nejsou vidět, můžou způsobit ošklivé nemoci. Aby lépe pochopily, jak to s bakteriemi a viry na rukách ve skutečnosti je, zkuste použít třpytky.

Hra se třpytkami

Nasypte dětem na ruce třpytky a následně jim řekněte, že viry a bakterie, ty neviditelné škodlivé potvůrky, se chovají podobně jako tyto drobné blýskavé částečky. Ukažte jim, že třpytky se přenesou všude tam, kde se děti něčeho dotknou.

Následně přichází na řadu smývání třpytek. Děti tak na vlastní oči uvidí, že smytí částeček vyžaduje menší úsilí a důslednost z hlediska času mytí rukou. Na závěr nezapomeňte zmínit, že je důležité těm neviditelným třpytkám zabránit, aby se šířily po okolí, protože by lidé mohli být nemocní.

Jak vytvořit u dětí návyk na mytí rukou?

Prvním krokem k vybudování návyku dětí na mytí rukou by mělo být vytvoření harmonogramu. Ten můžete třeba napsat na papír a umístit na ledničku, kde si vaše ratolesti budou moci úspěšně odškrtávat každé splněné umytí rukou. V podstatě se jedná o podobný proces, jako když si při vaší práci odškrtáváte „To-do list“ a na konci dne pociťujete zadostiučinění z vykonané práce.

Odškrtávání nemusí probíhat jen klasickou formou, ale například malováním obrázků nebo čímkoliv, co zvýší motivaci vašich dětí. Harmonogram by měl zahrnovat jednotlivé body od snídaně přes mytí před obědem, hraní si se zvířetem, odchod z toalety, příchod z venku až po mytí rukou před večeři.

Jak dětem mytí rukou usnadnit?

  • Pořiďte dětem vlastní mýdlo s oblíbeným motivem
  • Umístěte do koupelny vlastní ručník na ruce jejich oblíbené barvy
  • Dejte jim k umyvadlu vlastní stoličku, aby lépe dosáhly
  • Na začátku můžete zavést systém odměn
  • Využívejte vizuální připomenutí

Vizuální připomenutí

Vizuální připomenutí funguje tak, že na nějaké viditelné místo v koupelně, ideálně nad umyvadlo, umístíte samolepku nebo obrázek, který dítěti připomene, že si má ruce umýt mýdlem. Nejlépe si dítě obrázek zapamatuje a pochopí tehdy, bude-li se podílet na jeho tvorbě.

Jedním z často doporučovaných obrázků a samolepek jsou právě motivy očí, které v dětech vyvolávají pocit, že je někdo sleduje, a proto jsou dobrým podnětem, který upoutá dětskou pozornost.

Písničkou k delšímu mytí rukou

Jedna věc je naučit děti mýt si ruce, druhá je však přimět ratolesti, aby si ruce myly dostatečně dlouhou dobu. Pravděpodobně nebudete dětem dávat do koupelny stopky, to by bylo nepraktické a pro děti i nepříliš zábavné.

Zkuste pro vaše ratolesti vybrat nebo vymyslet písničku nebo básničku, která trvá zhruba půl minuty. Pro děti tak bude mytí rukou zábavnější a uteče jim rychleji. Pokud se vám podaří vytvořit písničku, která dětem připomene použití mýdla a ručníku, můžete si k vlastnímu „To-do listu“ připsat i bonusové body.

Zdroje: Dettol.cz, Apexsystems.cz, Zewa.net

avatar