Dostaňte se po dětech do formy pomocí ketodiety

Dostaňte se po dětech do formy pomocí ketodiety
Unsplash

Už je to nějaký ten pátek, co se narodil poslední potomek, a ačkoli vám všichni říkali, že běháním kolem dětí všechna přebytečná kila shodíte, nestalo se tak? Jste ze svojí postavy tak trochu nešťastná a ráda byste se zase dostala do formy? Zkuste ketodietu!

Co je ketodieta vlastně zač?

Dietou se rozumí úprava stravovacích návyků tak, že něco z jídelníčku vyřadíte a něco jiného naopak do jídelníčku přidáte. Když se zadaří, jsou výsledkem shozená nechtěná kila, mnohdy ale i svaly. O tom, že jakmile dietu přestanete držet a začnete jíst „normálně“ ta kila se často vrátí zpátky.

Ketodieta je ale jiná, jde o druh nízkosacharidové diety s vyšším obsahem tuku. Jejím hlavním cílem je přivést tělo do stavu ketózy, a to díky sníženému příjmu sacharidů.

Jak ketodieta funguje?

Za normální situace je zdrojem energie pro tělo glukóza uložená ve svalech a játrech ve formě glykogenu. Odtud se pak uvolňuje do krve a tělu slouží jako zdroj energie. Jenže když snížíte příjem sacharidů, tělo svoje zásoby brzy vyčerpá (většinou za dva dny) a musí si najít jiný zdroj energie.

Tento stav označujeme jako ketóza, tělo už nemá dostatek krevního cukru a energie čerpá z vlastních tukových zásob.

Víte, že během ketodiety zhubnete rychle, ve většině případů navíc ty nevzhledné tukové polštářky, které vás tolik rozčilují. O svaly se bát nemusíte, ochráníte je totiž zvýšeným příjmem proteinů.

Proč vsadit na ketodietu?

  • Začnete hubnout rychle, a to i bez větší námahy. Zbavíte se jak podkožního, tak útrobního tuku.
  • Nebudete mít tolik chuť na sladké, snížíte i pocit hladu.
  • O svalovou tkáň se nemusíte strachovat.
  • Zlepšení inzulinové citlivosti
  • Abyste zhubli, není nutné sportovat.
  • Nemusíte se bát jojo efektu.

Co je během ketodiety povolené a co zakázané?

Přivést na svět potomka je pro mnohé z nás velký zázrak, proto se i s kily, která nám zůstala, často tak nějak smíříme. Bereme je jako daň za toho drobečka v našem náručí. Dejte tomu ale ještě jednu šanci a zkuste upravit jídelníček. Samozřejmě s tím ale začněte až ve chvíli, kdy miminko přestáváte kojit. Co je během ketodiety povolené a čemu se musíte vyhnout?

Mezi povolené potraviny patří ty, které se skládají převážně z tuku a proteinů, mají v sobě jen minimum sacharidů. Jde o maso, ryby, mořské plody, vejce, sýry, tvaroh a máslo, dopřát si můžete i oříšky a semínka, bobulovité plody (borůvky, ostružiny), listová zelenina, saláty, okurky, květák, cuketa apod.

Zakázané naopak jsou slazené nápoje, zákusky, pečivo, cereálie, brambory, rýže, slazené jogurty, luštěniny i klasické těstoviny.

Víte, že na sacharidy je bohatá i mrkev nebo kukuřice, měli byste se jim tedy během ketodiety vyhnout?