Co vás čeká v šestinedělí? Podívejte se, jak toto období úspěšně zvládnout

Konečně nastal ten dlouho očekávaný den, kdy jste na svět přivedla své miminko? V tom případě vás teď čeká to nejkrásnější období, během kterého se s novým členem rodiny budete postupně sžívat. V průběhu šestinedělí se však do normálu začnou vracet také vaše hormony a tělo se postupně zotaví z těhotenství a porodu.

Co se děje v šestinedělí?

Jak už samotný název napovídá, šestinedělí neboli puerperium je období bezprostředně po porodu, které trvá zhruba šest týdnů. Během tohoto času se hojí porodní zranění, hormony se postupně zklidňují a ženské tělo se funkčně i anatomicky po devíti měsících těhotenství vrací zpět do normálu.

Šestinedělí lékaři někdy dělí na rané a pozdní období. Během prvního z nich, které trvá asi 10 dní, se hojí poporodní rány a začíná se stabilizovat tvorba mléka. Maminka také prožívá to nejbližší spojení se svým právě narozeným dítětem.

Pozdní šestinedělí končí zhruba po šesti až osmi týdnech od porodu. V tomto období se ženské tělo postupně dostává do stejného stavu jako před otěhotněním. Maminka se přizpůsobuje novému životu, prohlubuje svůj vztah s dítětem a snaží se, aby se miminko na světě cítilo dobře. Radost z nového člena rodiny ovšem může kazit nedostatek spánku a vyčerpání.

K jakým změnám v ženském těle dochází?

Během šestinedělí dochází v ženském těle k celkové rekonvalescenci a nastává období převratných fyzických i psychických změn. Postupně se zavinuje děloha, která v průběhu těhotenství vážila okolo jednoho kilogramu a mohla dosahovat až k pupíku. Z toho důvodu mohou některé matky v prvních dnech po porodu pociťovat bolesti podobné kontrakcím.

Postupem času se do původního stavu vrací také děložní hrdlo a dochází k opětovnému zpevnění břišních svalů i pánevní oblasti. Pochva se po neoperačním porodu hojí asi 3 týdny, zůstává však pružná a její stěny se mírně sníží.

Další změny:

  • Oběhový a dýchací systém se vrací do normálu
  • Šestinedělky mívají hlubší dýchání
  • Mohou se dostavit problémy s vyprazdňováním
  • Neobvyklá není ani velká fyzická a psychická únava

Díky oxytocinu a prolaktinu se v mléčných žlázách začne tvořit mléko, ale tyto hormony také přispívají k emoční labilitě, se kterou se v menší či větší míře potýká většina šestinedělek. V průběhu šestinedělí jsou proto ženy citlivější či plačtivější a zhruba u poloviny matek se 3-4 dny po porodu objevuje tzv. poporodní blues, které však obvykle do čtrnácti dnů odezní.

Pokud problémy nepřestávají, v některých případech může poporodní blues přerůst až do poporodní deprese a vzácně také až do psychózy, kdy se žena stává nebezpečnou pro sebe i pro své okolí. V tomto případě je nutné co nejdříve vyhledat odbornou pomoc.

Krvácení v šestinedělí

V průběhu prvních šesti až osmi týdnů po porodu probíhá hojení a regenerace dělohy. Ženské tělo se tak postupně snaží vyloučit krevní sraženiny, zbytky placenty a všechny další nepotřebné látky. Z toho důvodu dochází ke krvácení v šestinedělí, které se označuje také jako očistky (lochie).

Během prvních dnů po porodu mívají očistky jasně rudou barvu, čímž připomínají silnější menstruaci, a mohou mít také typický zápach. Krvácení by mělo být postupně slabší a světlejší, až přejde do žluto-bílého výtoku. Není však výjimkou, že u některých žen krvácení přetrvává v průběhu celého šestinedělí a jejich výtok má stále jasně červenou barvu.

Lékaři doporučují v prvních dnech po porodu používat silné hygienické vložky, zatímco jakmile se krvácení trochu uklidní, je vhodné sáhnout po obyčejných slipových vložkách. Zcela zakázané jsou naopak tampony a menstruační kalíšky, a to po dobu nejméně šesti týdnů, protože hrozí velké riziko infekce.

Komplikace v šestinedělí

Jednou z příčin krvácení v šestinedělí může být také zánět dělohy. Tato zdravotní komplikace se projeví zvýšenou teplotou, silným krvácením a velkou únavou. Důležité je proto neodkladně vyhledat lékaře, který vám předepíše antibiotika. Dále se mohou objevit tyto komplikace:

  • Bolestivá jizva po nástřihu hráze
  • Bolesti po císařském řezu
  • Bolestivé nalití prsů či zánět prsu
  • Špatné a bolestivé zavinování dělohy
  • Infekce, která může způsobit sepsi
  • Záněty žil
  • Zástava laktace
  • Laktační psychóza

Sex v šestinedělí

Návrat k sexuálnímu životu může být pro čerstvou maminku náročný a často ho doprovází rozpaky na obou stranách. Z důvodu krvácení a nutného zahojení ran lékaři doporučují v prvních týdnech po porodu sexuální abstinenci, u každé ženy však může být doba potřebná pro rekonvalescenci jiná. Obvykle se doporučuje počkat alespoň 4-6 týdnů, aby nedošlo k infekci.

Ženská touha může být po porodu dlouhodobě snížená. Zatímco u některých čerstvých maminek se jejich sexualita postupně probudí a láká je sex i masturbace v šestinedělí, jiné mohou pociťovat útlum ještě několik dalších měsíců. Odborníci nicméně radí neotálet s pohlavním stykem příliš dlouho, protože čím déle se mu bude žena vyhýbat, tím bude pravděpodobnější, že si vybuduje psychický blok.

Otěhotnění v šestinedělí

Ačkoliv se lékaři snaží tento mýtus vyvrátit, někteří lidé si stále myslí, že během šestinedělí žena nemůže znovu otěhotnět. Opak je ale pravdou. Otěhotnění v šestinedělí je sice z důvodu pravidelného kojení nepravděpodobné, ale rozhodně je možné.

Pokud tedy máte chuť na sex již během prvních týdnů po porodu, je dobré použít ochranu. Jakmile pak uplyne šestinedělí, můžete požádat svého gynekologa o předepsání speciální hormonální antikoncepce pro kojící maminky.

Menstruace po šestinedělí

Čerstvé maminky často zajímá, jestli se může dostavit menstruace v šestinedělí a jak dlouho po porodu případně začnou opět krvácet. Nástup menstruace je velice individuální, zpravidla se však dostaví zhruba 6-24 týdnů po porodu. Jestliže pravidelně kojíte, může to však být až po úplném odstavení miminka od mateřského mléka.

Co byste v šestinedělí měla dodržovat?

Všechny čerstvé maminky jsou po porodu poučeny o tom, že by měly během šestinedělí věnovat zvýšenou péči osobní hygieně. Kromě toho lékaři doporučují také dbát na režimová opatření a vyvarovat se přílišné fyzické i psychické zátěži. Na co by maminky v šestinedělí neměly zapomínat?

  • Důkladně a často se myjte pomocí speciálních mýdel určených pro intimní hygienu
  • Pravidelně si vyměňujte hygienické vložky
  • Denně si omývejte prsa vlažnou vodou
  • Používejte kojící podprsenky a prsní vložky
  • Zkuste odpočívat, když vaše miminko spí
  • Myslete na vyváženou stravu v šestinedělí a dostatečně pijte
  • Najděte si alespoň nějaký čas pro sebe
  • Mluvte o svých pocitech

A čemu se během šestinedělí naopak vyhnout? Důležité je, aby miminko nikdy nepřišlo do styku s očistkami. Čerstvé maminky by se měly vyvarovat koupání ve vaně a místo toho raději volit pouze sprchu. Nedoporučuje se ani pití kávy nebo černého čaje, protože oba tyto nápoje zhoršují vstřebávání vápníku.

Cvičení v šestinedělí

Každá čerstvá maminka by se po porodu co nejdříve ráda vrátila zpátky do kondice. Není ovšem kam spěchat. Břišní stěna totiž potřebuje čas, aby se stáhla a zregenerovala. Zdravá maminka, která rodila přirozenou cestou, může již několik dní po porodu pomalu začít s jednoduchým cvičením a posilováním pánevního dna. Jestliže porod proběhl císařským řezem, budete však muset počkat o několik týdnů déle.

A s jakými cviky tedy po porodu pozvolna začít? Ideální je posilování dolních končetin například procházkami, což podpoří krevní oběh a zamezí vzniku křečových žil. Čerstvá maminka by měla také vyzkoušet posilování svalů pánevního dna, aby předešla samovolnému úniku moči a možnému poklesu dělohy. Pro podporu kojení je vhodné také posilování prsních svalů.

Jestliže chcete posilovat břicho, zaměřte se pouze na šikmé břišní svaly. Přímé břišní svaly byste až do konce šestinedělí neměla namáhat. Pokud vás navíc trápí diastáza (rozestup břišních svalů), poraďte se raději o vhodném cvičení s ošetřujícím lékařem. S přiměřeným sportováním může žena začít hned po šestinedělí. Pokud ale jde o plavání a sporty, které zahrnují skákání, je nutné počkat až tři měsíce po porodu.

Kontrola po šestinedělí

Po skončení šestinedělí je nutné dostavit se na vyšetření ke gynekologovi. Ten vám změří tlak, vyšetří děložní čípek a zkontroluje vaše prsa, štítnou žlázu i břicho. Dále vyšetří dělohu pomocí ultrazvuku a případně zkontroluje hojení ran po císařském řezu či nástřihu hráze. Kromě toho samozřejmě posoudí také váš duševní a emocionální stav.

V rámci prohlídky bude lékaře dále zajímat vaše kojení, zda krvácíte a jestli se vyskytly problémy s močením či stolicí. Součástí prohlídky je obvykle také pohovor o ochraně před nechtěným početím.