31. týden těhotenství: paměť miminka se intezivně rozvíjí

0
31. týden těhotenství: paměť miminka se intezivně rozvíjí
Shutterstock

Miminko nejspíš právě dosáhlo velikosti kokosového ořechu a vy už můžete poměrně často zaznamenávat jeho kopance či jiné pohyby. Jeho smysly jsou plně vyvinuté a v mozku se právě rozvíjí především paměť. Mohou čím dál častěji přicházet falešné kontrakce, tedy poslíčci, zejména pokud třeba zrovna uklízíte nebo jste se vrátily z procházky. Kromě běžných těhotenských obtíží se v tomto trimestru mohou objevovat křeče v nohou, proto je potřeba hlídat dostatečný příjem hořčíku.

31. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

V tomto týdnu (31 tt) těhotenství jste stále ještě v 7. měsíci, ale už vám zbývá jen 9 týdnů do porodu. Jste tedy již ve třech čtvrtinách vašeho těhotenství. A kdyby se miminko nečekaně narodilo za 6 týdnů, už nebude považováno za předčasné.

Věřily byste, že se v této době vašemu miminku již plně vyvinulo všech pět smyslů? Zatímco dětský mozek se čím dál více rozvíjí, vy se můžete naopak cítit trochu hloupě. Ale buďte bez obav, je to způsobeno pouze tím, že mnoho budoucích maminek bývá během třetího trimestru více roztržitých.

Těhotenství 31. týden: co se děje s miminkem?

Vaše dítě je již velmi aktivní, různě se hýbe, otáčí se, kope, saje, cucá si prsty apod. Mozek se neustále rozvíjí a v tuto chvíli se intenzivně utváří především jeho paměť. Také plíce a nervový systém jsou už téměř vyvinuté. Den za dnem je miminko baculatější a vypadá méně vrásčitě. Přestože už ale nějaký ten týden nabírá podkožní tuk, prozatím je stále celkem hubené.

V 31. týdnu těhotenství váha plodu činí kolem 1,5 kilogramu a na délku měří zhruba 41 centimetrů. Velikostí i váhou tedy vaše miminko odpovídá zhruba kokosovému ořechu. Během příštích několika týdnů bude však poměrně dost přibírat a hezky se zakulacovat. Každý týden tak můžete očekávat nárůst asi o 200 gramů.

Miminko může být v této době již otočené hlavou dolu, ale pokud je hlavou vzhůru, ještě má spoustu času na to, aby se dostalo do správné polohy. Některé děti se mohou otočit směrem dolů až těsně před porodem.

Co se děje s maminkou?

Míváte už falešné kontrakce? Můžete cítit, jak se vaše břicho napíná po dobu 20 až 30 sekund, a pak se znovu uvolní. Nemělo by to však bolet. Braxton-Hicksovy kontrakce neboli poslíčci se nejčastěji objevují po sexu nebo jiných aktivních činnostech, jako je úklid či procházka, nebo pokud se někdo dotkne vašeho břicha. Tyto kontrakce jsou naprosto normální a neškodné, neboť se jimi vaše tělo připravuje na porod.

Během 31. týdne se mohou vrátit obtíže, které jste možná zažívaly v prvním trimestru těhotenství. Některé pro vás ovšem mohou být novinkou. Zejména křeče v nohou jsou v této fázi těhotenství běžné, a to především v noci.

Pokud by se objevily obtíže, jako je motání hlavy, mohlo by se jednat o jeden z příznaků vážnějšího zdravotního stavu, který se nazývá preeklampsie. V takovém případě je třeba vyhledat lékaře. Mezi běžné příznaky v této fázi těhotenství tedy patří:

  • Dušnost
  • Časté močení
  • Přecitlivělá prsa
  • Křeče v nohou a bolesti zad
  • Hemoroidy
  • Zácpa
  • Bolesti zad

Co dělat, pokud vás trápí křeče v nohou?

Abyste křečím předcházely, je důležité dbát na dostatečný přísun minerálů, zejména hořčíku. Pokud jsou křeče v nohou a bolesti zad nesnesitelné, zvažte návštěvu maséra či fyzioterapeuta, který se specializuje na prenatální masáž. Nohy si ale nemasírujte, pokud jsou na bolestivých místech horké nebo červené skvrny.

Mohlo by se totiž jednat o krevní sraženinu, jejíž riziko výskytu se v těhotenství zvyšuje. Pokud si myslíte, že je to váš případ, ihned volejte vašemu lékaři. Zkuste také zůstat v průběhu následujících týdnů aktivní, pokud vám to váš stav dovoluje, a pijte hodně tekutin. Zlepšíte tak nejen svoji fyzickou kondici, ale i krevní oběh.

31. týden těhotenství: porod

Děti narozené v 31. týdnu těhotenství jsou ještě považovány za velmi předčasné. Protože stále nejsou plně vyvinuté, jejich tělesné rysy mohou vypadat trochu jinak než u běžného novorozence. Šance na přežití jsou ale velmi vysoké a riziko zdravotních obtíží je již poměrně nízké. Děti narozené v tomto období mohou mít stále obtíže s dýcháním, proto bývají umístěny do inkubátoru. Typické pro ně bývá:

  • Jejich kůže může být mírně průsvitná.
  • Jejich hlava může být nepoměrně větší oproti zbytku těla.
  • Mohou mít ostřejší rysy a být méně baculaté kvůli nedostatku tukových zásob.
  • Jemné chloupky zvané lanugo mohou pokrývat celé jejich tělo.
  • Miminka nemusí být schopná regulovat tělesnou teplotu a mohou mít potíže s dýcháním.

Zdroje: zdravi.euro.cz, babyweb.cz, nestlebaby.cz, nutriklub.cz