13. týden těhotenství: čas na prvotrimestrální screening

0
13. týden těhotenství: čas na prvotrimestrální screening
Shutterstock

Pokud jste jako většina nastávajících matek čekala s oznámením těhotenství do ukončení prvního trimestru, nyní je ta správná chvíle. Ve 13. týdnu těhotenství ukončujete první měsíc těhotenství a vstupujete do druhého trimestru. Konečně se tak z této noviny můžete radovat i se svými přáteli. Tento týden je ale také nejvyšší čas podstoupit prvotrimestrální screening, který vám pomůže ověřit, zda se miminko vyvíjí správným způsobem a nehrozí mu vrozené vývojové vady.

Jak se vyvíjí miminko 13. týden těhotenství?

Ve 13. týdnu (13 tt) těhotenství máte ve své děloze plod, který již má i otisky prstů. Jeho orgány, včetně jater a slinivky břišní, právě začínají fungovat. Ledviny produkují moč, ze které se stává plodová voda. Miminko už v tuto chvíli také cvičí dýchání a polykání. Polyká plodovou vodu a absorbuje ji do svého těla.

Tento týden jsou střeva miminka uvnitř těla, kam patří. Tkáň kolem hlavy, paží a nohou vašeho dítěte se pomalu zpevňuje do kostí a páteř dítěte se může ohýbat, což usnadňuje velké pohyby. Oči se posouvají na své místo a na obočí a hlavě se nacházejí jemné vlásky. Kotníky a zápěstí se vytvořily, a přestože hlava je stále nepřiměřeně velká, zbytek těla ji pomalu začíná dohánět.

Začínají se rozvíjet také hlasivky. Pokud čekáte chlapečka, začíná mu růst penis, a pokud holčičku, formuje se klitoris. Pohlavní orgány jsou ale zatím příliš malé na to, aby byly vidět při ultrazvuku, takže si ještě chvilku počkáte, než zjistíte, jakého pohlaví je vaše miminko.

13. týden těhotenství: velikost plodu

Vaše dítě je nyní plně tvarované a vypadá mnohem více jako lidská bytost. Jeho hlavička je však stále několikanásobně větší než zbytek jeho těla. Na délku měří miminko 6 až 8 cm, což přibližně odpovídá velikosti citronu, a váží 20 až 30 gramů.

13. týden těhotenství: pohyby miminka

Ve vaší děloze se miminko v tuto chvíli pohybuje prudkými trhanými pohyby a dokáže hýbat rukama a nohama, cucat si palec a sevřít ruku v pěst. Tyto pohyby ještě pár týdnů neucítíte, protože je stále příliš malé. Na ultrazvuku už však rozpoznatelné jsou.

Co čeká v těhotenství 13. týden maminky?

Ve 13. týdnu těhotenství jste oficiálně vstoupily do druhého trimestru těhotenství. Přibližně v tomto týdnu se vaše příznaky trochu změní. Nevolnost by měla zcela pominout a stejně tak i potřeba více odpočívat, jelikož se vám nejspíš opět vrací chybějící energie.

Pokud je ranní nevolnost stále vaším problémem, poraďte se se svým lékařem, jak ji co nejlépe zvládnout. Začátkem 2. trimestru se může začít projevovat vaše rostoucí břicho a můžete také cítit, jak se v břiše a tříslech natahují vazy. Pro tento týden těhotenství jsou typické následující příznaky:

  • Viditelné žíly. Pod kůží můžete nyní vidět všechny ty modré pruhy, protože máte zvýšený průtok krve. Nejvíce viditelné mohou být na vašich prsou.
  • Zvýšená energie. Druhý trimestr je znám jako nejméně symptomatický a nejenergičtější. Jakmile se začnete opět cítit více samy sebou a dostane se vám návalu energie, která vám doposud scházela, budete nejspíš chtít zařídit co nejvíce úkolů ze svého seznamu. Pokud jste se v poslední době cítily příliš unavené na cvičení nebo jakýkoli pohyb, nyní je čas vrátit se zpět do vaší rutiny. Cvičení bude pro vás a dítě přínosem a dokonce vám může usnadnit porod.
  • Zvýšená chuť na sex. Jste-li jednou z těch šťastných těhotných žen, které se po 13. týdnu těhotenství cítí plné energie, užívejte si tyto chvíle. Občas si také můžete všimnout mírného špinění po sexu. Drobné špinění ve 13. týdnu těhotenství je normální, protože váš děložní čípek je během těhotenství citlivější.

Jak vám roste 13. týden těhotenství bříško?

Vaše děloha je nyní dostatečně velká, aby vyrůstala a vyčnívala z pánve. To znamená, že začínáte skutečně vypadat těhotné. Očekávejte, že od této chvíle budete vypadat stále více těhotné, protože nošení rostoucího plodu vyžaduje zvýšení tělesné hmotnosti.

Lékaři doporučují přibírat na váze tím nejzdravějším možným způsobem, to znamená pomalu a stabilně po celou dobu těhotenství, tedy přibližně půl kilogramu týdně. Pokud by vás detailněji zajímalo, jaký váhový přírůstek můžete očekávat v jednotlivých fázích těhotenství, podívejte se na tento článek.

13. týden těhotenství: ultrazvuk

Pokud jste ještě nepodstoupily první prenatální screening a další diagnostické testy, nyní je nejvyšší čas si tuto lékařskou prohlídku zorganizovat. Tento typ vyšetření pomáhá stanovit míru rizika vývojových vad plodu. Testování je neinvazivní, jelikož je založeno na osobní anamnéze, ultrazvuku a odběru krve.

Během ultrazvukového vyšetření se kontroluje délka plodu, jeho končetin a orgánů a také množství plodové vody. Cílem vyšetření je především detekovat strukturální vady, jako je poškození mozku či srdce, rozštěp patra a podobně.

Kdy vyhledat lékaře?

Pokud se u vás objeví křeče v pánevní nebo břišní oblasti, špinění, které přetrvává delší dobu, nebo krvácení, vždy kontaktujte svého lékaře, protože se může jednat o příznaky potratu, přestože jeho pravděpodobnost je nízká.

Stejně tak pokud trpíte úzkostí, depresemi nebo nadměrným stresem, je dobré vyhledat pomoc. Tyto psychické problémy mohou představovat faktory přispívající k nízké porodní hmotnosti miminka, předčasnému porodu a poporodní depresi.

Tip pro tento týden

V zaměstnání sice zatím nemusíte říkat, že jste těhotná, ale pokud chcete nastoupit na mateřskou dovolenou, musíte na to zaměstnavatele upozornit minimálně 10 týdnů předem. Čím dříve tuto novinu však v práci oznámíte, tím pomůžete vašemu nadřízenému najít za vás vhodnou náhradu.

Pokud jste tak ještě neučinily, nyní je ten správný čas zjistit si více o vašich rodičovských právech a nárocích, a to včetně peněžité pomoci v mateřství či rodičovského příspěvku.

Zdroje: nutriklub.cz, babyweb.cz, babyonline.cz, monperi.cz