Sníte o vlastním bydlení? Vše, co potřebujete vědět před žádostí o hypotéku

Sníte o vlastním bydlení? Vše, co potřebujete vědět před žádostí o hypotéku
Unsplash.com

Přestěhovat se do vlastního není v dnešní době nic jednoduchého. Ceny nemovitostí se pohybují v astronomických výšinách, poptávka po bytech ve městech stoupá a stejně tak rostou i ceny nájmů. Hypotéka je tak pro většinu z nás jedinou cestou ke splnění snu o vlastním bydlení. Víte, kolik musíte mít naspořeno, na co můžete hypotéku využít a co vše je potřeba před jejím sjednáním zvážit?

Hypotéka je jednoduše řečeno půjčka zajištěná zástavním právem k nemovitosti. Pravidelné měsíční splátky můžete mít rozdělené minimálně na pět, maximálně třicet až čtyřicet let. Přestože se jedná o velký závazek, hypotéka je vždy přijatelnějším řešením než bydlet v podnájmu, který vás v dlouhodobém horizontu podstatně více finančně zatíží. Rozhodujícím plusem hypotéky je pak skutečnost, že měsíčními splátkami investujete do vlastního domova.

 

Dejte dohromady větší část úspor

Ze všeho nejdříve je potřeba si ujasnit, kolik peněz budete moci investovat na nákup nemovitosti z vlastních úspor a kolik si potřebujete od banky vypůjčit. Mít našetřeno alespoň 25 % je ideální start pro získání hypotéky. Pokud však finanční rezervu nemáte, existují i jiná řešení, jako je například kombinace úvěru s hypotékou. Se samotným výpočtem a návrhem splátek vám pomůže hypoteční kalkulačka, kterou mají banky na svých webových stránkách.

 

Nepočítejte jen s cenou nemovitosti

Našli jste vysněný byt či dům za přijatelnou cenu? Nezapomeňte k částce, kterou zadáte do hypoteční kalkulačky, přičíst i další nemalé náklady, jako jsou poplatky za notáře či případná provize realitní kanceláři, která může být i 5 %.

 

Jaké jsou minimální příjmy pro získání hypotéky?

Pro získání hypotéky není určená žádná konkrétní výše příjmu, banka si ale samozřejmě vaši bonitu ověří. Důležitý není jen váš měsíční příjem, ale také další půjčky, které máte uzavřené. Snížit šance na schválení vám může i nevyužívaná kreditní karta nebo větší množství spotřebitelských úvěrů. Před sjednáním hypotéky je proto vhodné zrušit nevyužívané kontokorenty i kreditní karty, případně předčasně splatit krátkodobé půjčky.

 

Vyřízení hypotéky obvykle trvá kolem 3 týdnů, pokud však v byrokratickém kolečku neumíte plavat, doporučujeme vám využít schopností hypotečního poradce na pobočce banky.