Ovulační krvácení je jedním z běžných příznaků ovulace. Co ho způsobuje?

0

Pokud je vaše ovulace doprovázená drobným krvácením, není nutné mít obavy, že by bylo něco v nepořádku. Špinění při ovulaci je zcela přirozený jev, se kterým se některé ženy setkávají pravidelně, zatímco jiné vůbec. Jestliže si nejste jisté, zda je způsobeno ovulací, poradíme vám, jak to poznat.

Kdy nastává ovulační krvácení?

Při správné činnosti ženských pohlavních orgánů dochází každý měsíc k dozrávání vajíčka v jednom z vaječníků, které se následně uvolní, aby mohlo být oplodněno spermiemi. Tento okamžik nastává přibližně v polovině menstruačního cyklu a trvá zhruba 24 hodin.

Tomuto jevu říkáme ovulace. Žena je však plodná již několik dní předtím a den poté, jelikož spermie dokáží v ženském prostředí přežít delší dobu a na zralé vajíčko si počkat.

Co je ovulační krvácení?

Ovulaci mnohdy doprovází různé tělesné příznaky, na jejichž základě ji ženy dokáží rozpoznat. Někdo během ovulace pociťuje bolest v podbřišku, která trvá i několik dní, a běžná bývá také přecitlivělost v prsou.

Objevit se mohou i další příznaky ovulace, jako jsou třeba časté změny nálad, a jedním z nich je právě i slabé krvácení v době ovulace nebo spíše špinění, které se rovněž nazývá metrorrhagia.

Poznáte ovulaci podle slabého krvácení?

Jak dlouho trvá krvácení při ovulaci?

Krvácení se obvykle projevuje jen jako špinění při ovulaci, ale může být i silnější. Občas se objeví dokonce i ostrá bolest v podbřišku, zpravidla však do několika hodin odezní. Vyloučená není ani nevolnost, únava nebo závratě.

Slabé krvácení může trvat pouze jeden den, ale klidně i 4 dny. Nejčastěji se ovšem jedná zhruba o dva dny. Při ovulaci také bývá zvýšená produkce hlenu ze sliznice, tudíž často dochází k mísení ovulačního hlenu s krví.

Ovulační krvácení: příčina

Při ovulaci vajíčko dozrává ve folikulu, který musí prasknout, aby mohlo být uvolněno do vejcovodu a připraveno k oplodnění. Prasknutí folikulu je nejen možným důvodem ovulačních bolestí, ale někdy způsobuje i únik do dutiny břišní, kde se projeví drobným krvácením.

Jedná se o naprosto přirozený jev, proto není potřeba mít jakékoliv obavy. Tekutina z prasklého folikulu se následně velmi rychle vstřebá do tkáně. Dochází také ke změnám děložní sliznice vlivem hormonů, jež mohou rovněž zapříčinit slabé krvácení v době ovulace, případně drobné špinění po ovulaci.

Kdy se nejedná o špinění při ovulaci?

Pokud by bylo krvácení silné a spíše by připomínalo klasické menstruační krvácení nebo by trvalo déle než 4 dny, zvažte návštěvu gynekologa, který prověří, zda je u vás vše v pořádku. Krvácení mimo menstruaci může mít různé příčiny a na vině mohou být různá onemocnění pohlavního ústrojí.

Může znamenat ovulační krvácení otěhotnění?

Pokud se u vás ovulační špinění dříve neobjevilo a není pro vás tedy běžné, není vyloučené, že se jedná o těhotenství. Uhnízďování oplodněného vajíčka totiž způsobuje, že je děloha silněji prokrvena, což se může projevit špiněním.

V této situaci bude velmi obtížné rozpoznat, zda se jedná o těhotenství, protože některé příznaky, jako je změna hlenu nebo nevolnost, mohou být rovněž projevem ovulace. Zatím je ovšem příliš brzy na těhotenský test, jelikož ten zjišťuje přítomnost hCG hormonu v moči, který v tuto chvíli nebývá rozpoznatelný.

Pokud jste na pochybách, počkejte do příchodu menstruace, nebo si přečtěte náš článek o příznacích těhotenství. Pakliže se menstruační krvácení nedostaví, je dobré provést test gravidity, případně vyhledat lékaře.

Zdroje: ulekare.cz, gynmedico.cz

avatar