Mléčné zuby. Víte, kdy vypadávají a jak se o ně starat?

0

Mléčné zuby začínají dětem růst již kolem prvního půl roku života a v tu chvíli je potřeba se o ně také začít starat, nejen protože jejich stav má vliv na vývoj a růst trvalého chrupu. První zoubky začínají vypadávat již ve věku 6 let a obměňují se přibližně až do věku 12 let. Víte, proč se dětské zuby snadno kazí a jak o ně správně pečovat?

První zoubky

Mléčné zuby se u dítěte začínají formovat již v děloze zhruba asi v 6. týdnu těhotenství, nicméně růst začínají kolem 6. měsíce věku dítěte, přičemž u každého je tento proces individuální. První zuby se tedy mohou objevit již dříve a stejně tak i později. Mnohdy je prořezávání zubů pro dítě bolestivou záležitostí, což na vlastní kůži zpravidla poznají i rodiče.

První zuby hrají důležitou roli ve vývoji a růstu pozdějších stálých zubů, neboť vytvářejí dráhy a otvory pro jejich prořezávání, pomáhají vytvářet správné rozestupy pro stálé zuby a v neposlední řadě jsou mléčné zuby důležité pro správný vývoj řeči.

Dočasný chrup je zpravidla bělejší než trvalý chrup, a to kvůli anatomické a fyziologické odlišnosti. Konkrétně má světlejší odstín korunky a slabší sklovinu, což vytváří dojem výrazně bělejších zubů.

avatar