Kdy si udělat těhotenský test a jak ho správně použít?

0

Snažíte se už nějakou chvíli s manželem o miminko a chcete se přesvědčit, že to konečně vyšlo? Nebo jste po známosti na jednu noc nedostala své pravidelné měsíčky a máte strach, jestli vám na tento okamžik nezůstane vzpomínka v podobě nového života? Zda jste opravdu v jiném stavu, nebo se jedná pouze o planý poplach, vám pomůže zjistit domácí těhotenský test, který je pohodlnou a poměrně spolehlivou pomůckou pro zjištění těhotenství.

Jak funguje těhotenský test?

Zhruba týden po oplodnění (asi 8. den po ovulaci) se v děložní sliznici zahnízdí embryo a hladina hCG, což je těhotenský hormon choriogonadotropin, v ženském těle začne stoupat. Tento hormon se uvolňuje do krve nastávající maminky a ledviny ho zároveň filtrují také do moči. Domácí těhotenské testy fungují právě na tomto principu a umožňují potvrdit či vyvrátit těhotenství prostřednictvím zvýšené hladiny hormonu hCG v moči.

Druhy těhotenských testů

Na trhu existuje několik různých druhů těhotenských testů, které vám pomohou určit, zda je miminko již na cestě. Kromě klasických testů, které dokáží rozpoznat těhotenství z moči pacientky, jsou to také těhotenské testy z krve a digitální těhotenské testy.

Klasické těhotenské testy

  • Proužkový
  • Kazetový
  • Test do proudu moči

Nejlevnější variantou je proužkový těhotenský test, v jehož balení se nacházejí hned dva testovací proužky. K tomu, abyste mohla zjistit, zda jste opravdu těhotná, potřebujete také nádobu na moč, do které tento test umístíte. Dále existuje také kazetový těhotenský test, který má speciální testovací okénko, kam je třeba moč nanést přiloženým kapátkem. Nejdražší, ale zároveň také nejpohodlnější je těhotenský test do proudu moči, k jehož použití není třeba žádných dalších věcí.

Těhotenský test z krve

Kromě klasických těhotenských testů, které zjišťují graviditu pomocí moči, je možné provést také krevní těhotenský test. Krev si může žena odebrat sama pomocí vpichu do bříška prstu. Test, s jehož pomocí může nastávající maminka poznat, že je těhotná, již osmý nebo devátý den po oplodnění, je možné provést kdykoliv během dne.

Digitální těhotenský test

Další možností, jak určit, zda jste nebo nejste v jiném stavu, je digitální těhotenský test, který údajně funguje již 4 dny před očekávanou menstruací a zároveň dokáže také spolehlivě určit počet týdnů od doby, kdy jste počala. U nás je momentálně dostupný například těhotenský test Clearblue, který stačí umístit do proudu moči a na displeji se během tří minut objeví buď malé plus, které signalizuje, že jste těhotná, nebo malé mínus, které značí opak.

Kde koupit těhotenský test?

Těhotenské testy lze zakoupit ve všech lékárnách včetně jejich internetových stránek, což jistě ocení stydlivější ženy a dívky. Kromě toho je můžete sehnat také ve větších drogériích či hypermarketech. Pokud jde o to, kolik stojí těhotenský test, ceny jsou v dnešní době různé. Obvykle se prodávají v balení po dvou kusech a zaplatíte za ně částku v rozmezí 30-200 korun.

Kdy si udělat těhotenský test?

Obecně platí, že těhotenský test by měl spolehlivě prokázat, zda je žena těhotná, již 14 dní po oplodnění. Pokud se tedy nedostaví pravidelná menstruace, je načase začít o této možnosti uvažovat. Ačkoliv některé ženy zkoušejí těhotenské testy již třetí den po souloži, ideální doba k provedení těhotenského testu je nejlépe až několik dní po vynechání vašeho pravidelného cyklu. Tím snížíte pravděpodobnost falešně negativního testu

Vše samozřejmě závisí také na tom, který test zvolíte, jelikož spolehlivost těhotenského testu se liší případ od případu a některé jsou na přítomnost těhotenského hormonu citlivější než jiné. Pokud jde o to, kdy použít těhotenský test, nejvyšší hladina hCG se vyskytuje v první ranní moči, proto lékaři doporučují udělat si těhotenský test z moči hned po ránu.

Jak test správně použít?

Před použitím těhotenského testu je vždy dobré důkladně prostudovat příbalový leták a následně se řídit pokyny, které jsou v něm uvedené. Test by neměl být před použitím uskladněn v příliš vlhké místnosti a rozhodně by také neměl být vystaven příliš vysoké teplotě, protože by to mohlo snížit jeho účinnost.

Použití samotného těhotenského testu závisí samozřejmě na tom, jaký druh jste si vybrala. Co se týče proužkového testu, ten je nutné umístit po úroveň rysky do nádoby s vaší močí, poté ho vytáhnout a nechat zaschnout. Během několika minut se následně objeví výsledek. V případě kazetového těhotenského testu nanesete moč přiloženým kapátkem do vyznačeného okénka, zatímco třetí variantu stačí pouze umístit do proudu moči a poté přečíst výsledek.

Pozitivní či negativní?

Ať už jste použila proužkový, kazetový či jiný těhotenský test, výsledek vždy bude vyznačen stejným způsobem. Pozitivní těhotenský test poznáte podle toho, když se objeví dvě výrazné čárky, zatímco negativní těhotenský test bude obsahovat pouze jednu čárku.

Slabá čárka na těhotenském testu (duch na těhotenském testu) obvykle signalizuje, že jste s největší pravděpodobností těhotná. Je ovšem příliš brzy na to, aby byl výsledek naprosto spolehlivý, a proto je dobré zopakovat test znovu po několika dnech. Pokud jste opravdu v jiném stavu, proužek bude jasnější.

Falešné výsledky těhotenských testů

V některých případech se může stát, že výsledek testu neodpovídá skutečnosti. Falešně negativní může být těhotenský test ve chvíli, kdy se žena rozhodne otestovat svou graviditu příliš brzy. V takovém případě nezbývá nic jiného než počkat několik dní a zkusit test zopakovat nebo navštívit lékaře, který vám udělá mnohem citlivější krevní test.

Falešně pozitivní těhotenský test můžete mít naopak v případě, že došlo k potratu nebo zamlklému těhotenství, dále po kyretáži nebo také po interrupci, kdy se v těle ještě několik dní nachází zbytek hormonu hCG. Dalším důvodem, proč může být těhotenský test pozitivní falešně, jsou některá nádorová onemocnění či užívání léků obsahujících těhotenský hormon.

Co dělat, když je test pozitivní?

Jestliže se na těhotenském testu objeví dvě čárky a vaše těhotenství se tak potvrdí, je načase kontaktovat svého lékaře a domluvit si s ním preventivní prohlídku. Ten se vás zeptá na datum poslední menstruace a obvykle domluví první prohlídku na 7. či 8. týden těhotenství, kdy už je možné u embrya pomocí ultrazvuku spolehlivě vidět srdeční akci.

Dřívější návštěva je nutná v případě, že se objeví nějaké zdravotní komplikace, jako jsou například silné bolesti břicha či krvácení.