Jak zvýšit plodnost muže? Dejte sbohem špatným zlozvykům a nahraďte je zdravou životosprávou

0

Se sníženou plodností se v současné době setkává čím dál více mužů po celém světě a spousta z nich začne přemýšlet o faktorech, které ji ovlivňují, až ve chvíli, kdy se neúspěšně snaží založit rodinu. Zhoršená kvalita spermií může mít více příčin, ale nejčastěji se jedná o nesprávný životní styl, který je potřeba změnit. Víte, jakými způsoby je možné plodnost muže zvýšit?

Neplodnost a plodnost mužů

U některých jednotlivců může být neplodnost způsobena imunologickými a genetickými faktory nebo vlivem určitých nemocí, ale ve většině případů se jedná o zhoršenou kvalitu spermií, na kterou má velký vliv především životní styl.

Snížená kvalita spermií zpravidla značí nedostatečnost spermií z hlediska tvaru či pohyblivosti a malého počtu životaschopných spermií. Příčiny neplodnosti mohou být různé, při některých okolnostech není možné ji zvrátit, ale mnohdy ke zvýšení plodnosti pomůže právě změna životosprávy.

Na zlepšení kvality spermatu je nutné pracovat minimálně po dobu 3 měsíců před plánováním početí, jelikož tak dlouho trvá, než se spermie vytvoří a dozrají. Plodnost mužů věk zpravidla neovlivňuje, nicméně po 30. roku života začíná mírně klesat hladina testosteronu, což může vést ke snížení schopnosti počít dítě.

Jak zjistit plodnost muže

Pokud máte pravidelný nechráněný pohlavní styk a ani po roce se vám nedaří počít dítě, je pravděpodobné, že jeden z partnerů má potíže s plodností. Snížená plodnost u muže se někdy může projevit například neschopností ejakulovat nebo uvolněním malého množství ejakulátu, mnohdy ovšem není plodnost či neplodnost na první pohled zřejmá.

Jelikož ve většině případů bývá prokázána neplodnost ze strany muže, přistupuje se nejprve k diagnostice mužské neplodnosti a až následně se hledá problém u ženy. Je tedy nutné vyhledat lékaře, který provede příslušné vyšetření.

Jak zvýšit plodnost muže v bodech

  • Zbavit se špatných zlozvyků
  • Vyvarovat se vyšších teplot
  • Minimalizovat stres a neopomíjet odpočinek
  • Pravidelně sportovat
  • Přijímat důležité vitamíny, případně bylinky

Zbavte se špatných zlozvyků

Mezi faktory, které výrazně zhoršují kvalitu spermií, patří především pravidelná konzumace alkoholu a kouření. Zmíněné body jsou pro zdraví škodlivé hned z několikerých důvodů. Pokud jste dosud neměli dostatečnou vůli s těmito zlozvyky skoncovat nebo je alespoň omezit kvůli sobě samému, početí potomka pro vás může být dostačující motivací svou životosprávu přehodnotit.

Nejspíš pro vás nebudete lehké přestat kouřit ze dne na den, pro začátek však postačí jej výrazně omezit a postupem času se cigaret zbavit úplně. Alkohol taktéž není nutné ihned zcela vyřadit, ale postačí, když ho budete konzumovat příležitostně a s mírou a tvrdému alkoholu se v ideálním případě vyhnete úplně.

Vyvarujte se vyšších teplot

Přemýšleli jste někdy o tom, proč jsou mužské reprodukční žlázy, tedy varlata, na rozdíl od ostatních orgánů umístěny mimo tělo? Důvod je poměrně jednoduchý. Teplota mimo lidský organismus je totiž o něco nižší než uvnitř těla. Vysoké teploty výrazně ovlivňují kvalitu spermií a mohou ji snadno poškodit. Čeho byste se tedy měli konkrétně vyvarovat?

Určitě není dobré příliš času trávit v saunách, vířivkách nebo si doma často dopřávat horké koupele. Pokud jezdíte pravidelně autem a máte vyhřívané sedačky, raději tuto funkci nevyužívejte. Dobré není ani časté a dlouhé sezení, které zvyšuje teplotu, a rozhodně byste neměli pracovat s notebookem na klíně. V neposlední řadě byste neměli opomenout ani kvalitu spodního prádla a vždy raději volit materiál, který je prodyšný.

Minimalizujte stres a relaxujte

Vyvarovat byste se měli častému stresu, jelikož dlouhodobé zvyšování stresového hormonu kortizolu má negativní vliv na testosteron, který je důležitý pro správnou tvorbu spermií. Pokud v organismu stoupají hladiny kortizolu, obsah testosteronu v těle má naopak sklon klesat.

Abyste odbourali přebytečný kortizol kolující v krvi, vyzkoušejte některé relaxační techniky. Můžete například vyrazit na procházku do přírody, zacvičit si, zkusit meditovat, pustit si příjemnou hudbu nebo trávit více času s přáteli. Pokud jste vystavování pravidelnému stresu, například kvůli práci, měli byste každý den věnovat relaxaci alespoň krátký čas. Nezapomeňte taktéž dostatečně spát.

Sportujte pravidelně

Sport má kladný vliv na zvýšení plodnosti hned z několika důvodů. Pokud se málo hýbete a vaše tělo disponuje větším množstvím tuku, může být narušena hormonální rovnováha, která má vliv na regulaci tvorby spermií.

Cvičením zvýšíte tvorbu testosteronu a navíc z těla vyplavíte přebytečný kortizol způsobený stresem. Je tedy na místě zařadit do své životosprávy pravidelné cvičení, nicméně není dobré to s fyzickou zátěží přehánět, neboť to může mít opačný účinek v podobě poklesu testosteronu.

Podpora plodnosti pomocí vitamínů a bylinek

Vitamíny jsou důležité pro správnou funkci organismu, tudíž i pro zlepšení kvality spermií. Ve vaší stravě by tedy rozhodně neměly chybět vitamíny pro zlepšení plodnosti, konkrétně C, D, E a zinek. Dále můžete vyzkoušet některé bylinky, které mají na kvalitu spermií taktéž pozitivní vliv. Například tyto:

  • Kotvičník zemní – kromě plodnosti zlepšuje také libido
  • Řecké seno – zvyšuje hladinu testosteronu a snižuje tuk
  • Ashwagandha – léčivá rostlina původem z Indie, která zlepšuje kvalitu spermií
  • Kořeny rostliny maca – bylina pocházející z Peru, která by kromě zvýšení plodnosti měla podporovat také libido a sexuální výkonnost

Zdroje: otehotnet.cz, mojezdravi.cz

avatar