Ibalgin a Paralen při kojení v malém množství neškodí. Do mléka se nedostane více než 1 % léčivé látky

0

Nevíte, zda jde Ibalgin, Paralen a kojení dohromady? Tyto dva typy léků obsahují léčivé látky paracetamol a ibuprofenum, které se řadí mezi bezpečná léčiva v období kojení. Přesto je ale potřeba vždy dodržovat doporučené množství. Je tedy na místě vyhledat ke konzultaci svého lékaře, který zároveň zhodnotí váš zdravotní stav.


Obsah článku:
⭐Léky při kojení
⭐Paralen při kojení
⭐Ibalgin při kojení


Léky při kojení

Užívání léků v období kojení je méně omezené než v těhotenství, jelikož je zde nižší riziko zdravotních komplikací. Některé léky mohou v období kojení ovlivnit kojené dítě nebo snížit či zvýšit tvorbu mléka. Mezi tato léčiva patří zejména hormony, léky ovlivňující nervovou soustavu, léky potlačující imunitní reakce a některá antibiotika.

Naopak lokálně podávané přípravky se řadí mezi léčiva, která je možné užívat téměř bez obav, jelikož z nich v mléce zůstane zcela zanedbatelné množství. Výjimku v tomto případě tvoří pouze jodové přípravky.

Bojíte se užívat léků při kojení?

Paralen a Ibalgin při kojení

Paralen a Ibalgin patří mezi běžně užívané léky při bolestech a nachlazení, stejně jako tablety obsahující podobné látky. Jako alternativa Paralenu se užívá například Panadol a Paramax, u Ibalginu se jedná například o Ibuprofen, Dolgit a Nurofen. Přestože jsou tyto léky v období kojení v doporučeném množství považovány za bezpečné, obecně platí, že během kojení byste se měla se svým lékařem poradit před užitím jakýchkoliv léků.

Paralen při kojení

Paralen obsahuje léčivou látku paracetamol, která pomáhá proti bolestem hlavy i jiných částí těla, snižuje teplotu, ulevuje při nachlazení a jiných onemocněních. Pokud při léčbě nemoci užíváte Paralen krátkodobě v malých dávkách, není nutné kojení přerušit.

Určité množství paracetamolu se do mateřského mléka dostane, ale z klinického hlediska by nemělo být významné. Paralen a kojení se tedy nevylučuje, přesto byste měla zvolit nejnižší možnou dávku léku. Dále byste bez doporučení lékaře neměla Paralen užívat déle než jeden den.

Užívání Paralenu při kojení

Aby se do mateřského mléka dostalo opravdu jen malé množství, zvolte dobu pro požití léku na začátku kojení nebo ihned po nakojení vašeho dítěte. Další možností, jak předejít výskytu látky v mateřském mléce, může být odstříkání určitého množství mléka ještě před užitím léku.

Paralen 500 při kojení

Pokud užíváte během kojení Paralen 500, vaše denní dávka by neměla přesáhnout 6 tablet v rozmezí 4 až 5 hodin.

Ibalgin při kojení

Ibalgin obsahuje léčivou látku ibuprofenum, která se využívá při tlumení bolesti, zánětů a horečky podobně jako Paralen. Kromě tablet se s touto látkou můžeme setkat v podobě krémů či sirupů. Stejně jako v případě Paralenu, ani při užívání Ibalginu není potřeba s kojením přestat.

Ibalgin je běžně k dostání v množství pomocných látek 200 mg a 400 mg, při kojení je tedy vhodné zvolit Ibalgin obsahující nižší množství účinné látky. Z matky se dostává do mléka méně než 1 % ibuprofenu, pokud je užíván v doporučených dávkách.

Užívání Ibalginu při kojení

Dávkování nezapomeňte konzultovat se svým lékařem, zejména pokud byste lék užívala déle než jeden den. Denní dávka by ovšem neměla přesáhnout 3 tablety v rozmezí minimálně 4 až 5 hodin. Stejně jako při užívání Paralenu je vždy lepší lék užít před nakojením dítěte nebo ihned po něm. I zde se jako alternativa nabízí možnost mléko dopředu odstříkat.

avatar