Při zamlklém těhotenství žena přichází o dítě, aniž by pociťovala příznaky potratu. Jak jej poznat?

0
Při zamlklém těhotenství žena přichází o dítě, aniž by pociťovala příznaky potratu. Jak jej poznat?
Shutterstock
Zamlklé těhotenství, známé také pojmem zamlklý potrat, nastává ve chvíli, kdy plod již není naživu, ale ženské tělo nerozezná ztrátu těhotenství. V důsledku toho může placenta i nadále uvolňovat těhotenské hormony, čímž žena stále pociťuje známky těhotenství. K zamlklému těhotenství dochází obvykle v prvním trimestu a lékař jej zpravidla diagnostikuje během rutinního vyšetření na základě absence srdečního rytmu plodu.

Co znamená zamlklé těhotenství?

Zamlklé těhotenství představuje v podstatě nechtěný potrat, při kterém se váš plod zcela nevyvinul nebo zemřel, ale placenta a embryonální tkáně zůstaly stále ve vaší děloze. Na rozdíl od klasického samovolného potratu, při kterém dochází k vyloučení přebytečných tkání z těla, je mnohdy těžko rozpoznatelné. Lékaři pro označení nenápadného úmrtí plodu používají rovněž termín „zamlklý potrat“.

Zamlklé těhotenství dostalo své jméno z toho důvodu, že tento druh potratu nezpůsobuje příznaky, jako je krvácení a křeče, ke kterým dochází u jiných typů potratů. To ženám neumožní zjistit, že došlo ke ztrátě dítěte, a mnohdy několik dní či dokonce týdnů nemusí poznat, že je jejich plod bez srdeční odezvy.

Zažila jste zamlklé těhotenství?

Jaké má zamlklé těhotenství příznaky?

Pro zamlklé těhotenství bývá příznačné, že se ve spoustě případů neobjeví žádné symptomy, které by ženě napověděly, že je něco v nepořádku. Někdy se ovšem může projevit lehčím nahnědlým špiněním. Pokud tato situace nastane ve fázi raného těhotenství, může se stát, že příznaky pojící se s tímto obdobím, jako je nevolnost a bolest v prsou, zmizí. Příznaky zamlklého těhotenství jsou tedy na rozdíl od klasického potratu zcela nenápadné.

Typický potrat může naopak způsobit:

  • Vaginální krvácení
  • Křeče v břiše nebo silné bolesti
  • Vypuštění tekutin nebo tkání
  • Nedostatek příznaků těhotenství

Jaké má zamlklé těhotenství příčiny?

Příčiny zmeškaných potratů nejsou bohužel zcela známy. Nicméně k asi 50 % samovolných potratů dochází, protože embryo má nesprávný počet chromozomů, což bývá označováno za genetickou abnormalitu. Někdy může být potrat rovněž způsoben problémy dělohy.

Pokud má nastávající maminka endokrinní nebo autoimunitní poruchu nebo je těžká kuřačka, může být taktéž vystavena vyššímu riziku zamlklého potratu. Fyzické trauma může také způsobit samovolný potrat.

Pokud by u vás došlo k zamlklému těhotenství, váš lékař bohužel pravděpodobně nebude schopen určit důvod. Při spontánním potratu se embryo jednoduše přestane vyvíjet a obvykle pro to není jasné vysvětlení. Stres, cvičení, sex ani cestování potrat ovšem nezpůsobují, takže je důležité neobviňovat sebe sama.

Jaká je pravděpodobnost zamlklého těhotenství?

Pokud by vás zajímalo, jaké má zamlklé těhotenství statistiky, uvádí se, že asi 10 % těhotenství, o kterých ženy ví, skončí samovolným potratem, a k 80 % z nich dojde již v prvním trimestru.

Jak poznat zamlklé těhotenství?

Pokud jste těhotná méně než 10 týdnů, může lékař během několika dnů sledovat hladinu hCG těhotenského hormonu v krvi. Jestliže hladina hCG nestoupá obvyklým tempem, je to známka ukončení těhotenství. O týden později je vhodné se také objednat na ultrazvuk, aby lékař zjistil, zda může detekovat srdeční rytmus či nikoliv.

Zamlklý potrat je nejčastěji diagnostikován ultrazvukem před 20. týdnem těhotenství. Lékař jej obvykle zjistí, když při prenatálním screeningu nedokáže detekovat srdeční rytmus. Někdy je ovšem příliš brzy zaznamenat srdeční tep. Následující ultrazvukové vyšetření však ukáže nedostatečně rozvinutý plod.

Revize dělohy po zamlklém těhotenství

Při prodělaném zamlklém potratu je zpravidla potřeba přistoupit k revizi dělohy, jež se provádí formou kyretáže, neboli výškrabu. Ta je důležitá především proto, aby byly odstraněny přebytečné zbylé tkáně a mrtvé embryo z dělohy. Váš lékař může doporučit kyretáž okamžitě po diagnóze zamlklého těhotenství, nebo později, pokud tkáň neodchází samostatně či s použitím léků.

Zamlklé těhotenství bez revize

Váš lékař se také může rozhodnout pro užití léků, jež obsahují léčivou látku misoprostol. Tento lék pomáhá vašemu tělu spustit odchod zbývající tkáně z těla k dokončení potratu.

Léčba probíhá tak, že berete léky přímo v ordinaci nebo v nemocnici a potom se vrátíte domů, abyste potrat dokončily. Zpravidla se však i při užití léků doporučuje provést revizi, aby bylo vše důkladně odstraněno a v budoucnu nemohlo dojít k nežádoucím komplikacím.

Jak se zotavit po zamlklém těhotenství?

Doba fyzického zotavení po potratu se může lišit od několika týdnů do měsíce, někdy i déle. Vaše menstruace se většinou vrátí za čtyři až šest týdnů. Emoční zotavení však může trvat mnohem déle.

Smutek lze vyjádřit různými způsoby. Někteří lidé se například rozhodnou vykonávat náboženské nebo kulturní vzpomínkové rituály. Také může pomoci rozhovor s odborníkem. Důležité je mluvit s ostatními lidmi, kteří zažili ztrátu těhotenství a kteří vám nejlépe porozumí.

Pokud někdo vám blízký nebo člen rodiny prodělal jakýkoliv potrat, uvědomte si, že prožívá těžké období. Dejte mu čas a prostor, pokud tvrdí, že je potřebuje. Zkuste poslouchat a pochopit, že být kolem dětí a jiných těhotných žen může být obtížné. Každý truchlí jinak a vlastním tempem.

Otěhotnění po zamlklém těhotenství

Prodělat jeden zamlklý potrat nezvyšuje vaše šance na budoucí potrat. Pokud je to váš první potrat, šance druhého potratu je zhruba 14 procent, což je přibližně stejné jako celkové procento potratů u všech těhotných.

Prodělat více potratů v řadě však zvyšuje riziko následného potratu. Pokud jste měly dva potraty v řadě, lékař vám může nařídit následné vyšetření, aby zjistil, zda existuje příčina, která je způsobuje. Některé stavy, které způsobují opakovaný potrat, lze léčit.

Kdy otěhotnět po zamlklém potratu?

V mnoha případech se můžete pokusit otěhotnět znovu poté, co jste prožily normální menstruaci. Někteří lékaři doporučují počkat nejméně tři měsíce po potratu, než se znovu pokusíte otěhotnět. Pokud jste připraveny ihned znovu otěhotnět, zeptejte se raději svého lékaře, jak dlouho byste měly čekat.

Kromě toho, že jste fyzicky připraveny podstoupit další těhotenství, bude rovněž dobré se ujistit, že se cítíte psychicky a emočně připraveny zkusit to znovu. Dejte si raději více času, pokud máte pocit, že jej potřebujete.

Zdroje: otehotnet.cz, healthline.com