Správnou technikou kojení předejdete bolestem hlavy a zad. Na jaké body se zaměřit?

0
Správnou technikou kojení předejdete bolestem hlavy a zad. Na jaké body se zaměřit?
Shutterstock

Mnoho žen, které začnou kojit své miminko, zjišťuje, že to není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá. Obzvláště přidržování miminka a polohování může být někdy dost složité. Přijít na to, jak držet dítě správným způsobem, aby se dobře přisálo a nebolely vás ruce nebo záda, není lehký úkol. Někdy to vyžaduje metodu pokus a omyl, abyste našly pozici, která pro vás funguje.

Proč je správná technika kojení důležitá?

Správné držení těla je velmi důležitou součástí duševní pohody a může mít obrovský vliv na váš každodenní život. Špatná technika kojení může způsobit bolesti zad a krku, bolesti hlavy a dokonce i nízkou hladinu energie. Mnoho čerstvých maminek si ale bohužel neuvědomuje, že si vytvářejí špatné návyky držení těla při kojení.

Kojení vašeho miminka představuje nový soubor pravidelných pohybů, které mohou způsobit nerovnováhu ve vašem těle a mohou být příčinou dlouhodobých bolestí. Mnoho kojících žen pociťuje bolesti šíje, střední části zad a tenzní bolesti hlavy z nesprávné pozice při kojení.

Nesprávné držení těla při kojení často negativně ovlivňuje především umístění žeber, což může nejen oddálit zotavení pánevního dna po porodu, ale také zhoršit diastázu a ztížit návrat poporodního břicha do původního stavu.

Tip pro maminky: tomto článku se můžete inspirovat některými tipy, jak cvičit po porodu, na co se zaměřit a na co si dát pozor.

Správní technika kojení: jaké body zajistit?

Příroda poskytuje téměř dokonalý systém krmení dětí, ale i s tím je bohužel spojeno trochu učení. Existuje mnoho různých poloh, které můžete při kojení použít. Můžete vyzkoušet klidně všechny, abyste zjistily, co vám nejlépe vyhovuje. Stačí ale nejprve zkontrolovat následující body:

 • Cítíte se pohodlně? Před kojením je dobré najít si pohodlnou pozici. V případě potřeby použijte polštáře, velmi nápomocný může být například kojící polštář. Vaše ramena a paže by rozhodně měly být uvolněné, aby vás nebolely.
 • Je hlavička a tělo vašeho miminka v jedné přímce? Pro vaše dítě bude těžké polykat mléko, pokud bude mít zkroucenou hlavu a krk.
 • Držíte své dítě blízko sebe čelem k prsu? Podložení krku, ramen a zad by miminku mělo umožnit zaklonit hlavu dozadu a snadno polykat.
 • Vždy přiveďte své nemluvně k prsu a nechte jej, aby se samo přisálo. Vyhněte se vkládání prsu do úst dítěte, protože to může vést ke špatnému přisátí.
 • Položením nosu na úroveň bradavky dítě povzbudíte, aby otevřelo ústa dokořán a dobře se přisálo k prsu.
 • Snažte se nedržet miminko za hlavu, ale jen ji podpírat, aby mohlo zaklonit hlavu dozadu. Tímto způsobem vaše bradavka prochází přes tvrdé patro jeho úst a končí v zadní části úst proti měkkému patru.

Správné techniky kojení, které vyzkoušet

V první řadě můžete vyzkoušet klasickou polohu, kdy miminko leží na boku s bříškem proti vašemu a hlavičku má položenou v ohybu vaší paže. Jestliže kojíte na pravém prsu, vaše pravá paže drží miminko, zatímco levá ruka podpírá vaše prsa.

Křížové držení

Podobně jako u klasického držení, křížové držení mění role vašich paží. Pokud kojíte na pravém prsu, vaše levá paže drží dítě. Tato poloha je zároveň velmi dobrá technika kojení novorozence a je také vhodná pro miminka, která mají problém se přisát.

Boční držení (fotbalové)

V této poloze držíte dítě pod paží podobně jako fotbalový míč na stejné straně, ze které kojíte. Proto se jí také říká fotbalová pozice. Podepřete záda kojence předloktím a držte jej u prsu tváří nahoru, s nosem na úrovni vaší bradavky.

Jemně si přiložte prsa a veďte miminko k nim, bradou napřed. Tato poloha je zejména užitečná pro maminky, které prodělaly císařský řez, mají dvojčata, nebo mají velká prsa či ploché bradavky.

Technika kojení vleže na boku

Pokud chcete kojit vleže na boku v posteli, může být pro vás tato poloha nejlepší volbou. Dobře se podepřete polštáři a držte vaše záda a boky v jedné linii. Držte kojence blízko sebe na boku, hlavičku na stejné úrovni s prsem.

K jejímu držení použijte horní nebo spodní paži, cokoli je pohodlnější. Možná budete muset dát pod hlavičku dítěte složenou přikrývku, abyste ji umístily o něco výš a blíž k sobě.

Poloha v pololeže

Tato poloha využívá instinkty vašeho dítěte ke kojení a bývá velmi pohodlná i pro většinu maminek. V této poloze se opíráte o polštáře, stranu pohovky nebo křeslo. Poté položíte své dítě přímo na hrudník, břichem dolů. Gravitace udrží vaše dítě na místě za vás.

Můžete buď nechat miminko, aby se k prsu samo připlazilo a zkusilo se přisát, nebo mu jemně pomoci prs najít. Podle vašich preferencí můžete prsa tvarovat či držet, nebo také ne.

Jak pomoci miminku, aby se přisálo?

Někdy se stává, že najdete polohu, která je pro vás velmi pohodlná, ale vašemu miminku se stále nedaří dobře přisát. Pokud si nevíte rady, jak vaší ratolesti pomoci s tímto nelehkým úkolem, zkuste si řídit těmito tipy:

 • Držte své dítě blízko sebe tak, aby nos mělo na úrovni vaší bradavky.
 • Nechte hlavu miminka trochu naklonit dozadu, aby se jeho horní ret mohl dotýkat vaší bradavky. To by mu mělo pomoci otevřít ústa do široka.
 • Když jsou ústa vašeho kojence dostatečně otevřená, jeho brada by se měla nejprve dotknout vašeho prsu s hlavou zakloněnou dozadu, aby jazyk dosáhl na co největší část vašeho prsu.
 • Když se brada a nos vašeho potomka pevně dotýkají vašeho prsu, ústa by měla být široce otevřená.
 • Když se přisaje, měly byste vidět mnohem více tmavší kůže bradavek nad horním rtem vaší ratolesti než pod jejím spodním rtem.
 • Tváře vašeho miminka budou při správném pití vypadat plné a zaoblené.

Je technika kojení s kloboučkem vhodná?

Odborníci kojení s kojícími kloboučky obecně nedoporučují, jelikož vede ke snížení produkce mléka a kazí správnou techniku kojení. Pokud ovšem máte bradavky příliš ploché, krátké nebo vpáčené a nedosáhnou dítěti do úst, můžete kojení s kloboučky vyzkoušet.

V případě, že by bradavka byla poraněná, se klobouček vůbec nedoporučuje, neboť by bolest ještě zhoršil. Je-li navíc prso plně nalité mlékem, pro kojence bude mnohem náročnější se napít a bude muset vynaložit větší úsilí.

Zdroje: kojeni.cz, nutriklub.cz, umenikojeni.cz, babyonline.cz

avatar