Plodné dny po menstruaci a těsně před ní jsou vzácné, nikoli však nemožné. Kdy můžete otěhotnět?

0

K ovulaci a plodným dnům dochází zhruba v polovině menstruačního cyklu. Vždy ale záleží na jeho délce, která se může každý měsíc mírně lišit podle toho, jak dlouho dozrává vajíčko v jednom z vaječníků. Není tedy nemožné, aby při krátkém nebo naopak delším cyklu docházelo k ovulaci pár dní před nebo po menstruaci. Zajímá vás, jak zjistit, kdy ovulujete?

Výpočet plodných dnů u nepravidelné menstruace

Málokterá žena má cyklus zcela pravidelný, odchylky v řádu dní jsou proto naprosto běžnou praxí. Není totiž neobvyklé, aby vajíčko dozrávalo během jednotlivých cyklů po různou dobu. Stejně tak mohou mít na změnu délky cyklus vliv i další faktory, jako je například stres či onemocnění, které způsobí výkyvy hormonálních hladin ve vašem těle, jež snadno oddálí nebo naopak uspíší příchod ovulace.

Zjistěte rozmezí vašeho cyklu

Vypočítání plodných dní při nepravidelné menstruaci není jednoduché, nicméně pomocí menstruačního kalendáře můžete alespoň zjistit, v jakém rozmezí se váš cyklus pohybuje. Pokud se nejedná o velké výkyvy a váš cyklus se pohybuje například v rozmezí 27 až 32 dní, odečtěte od nižšího čísla 14 dní, což může být termín vaší ovulace, a počítejte s tím, že plodné dny začínají zhruba o 3 dny dříve. Stejně tak postupujte s vyšším číslem a zjistíte, v jakém rozmezí můžete být plodná.

Plodné dny lze rovněž rozpoznat na základě nejrůznějších tělesných příznaků, zejména samotnou ovulaci. U někoho se ovulace projevuje lehkým špiněním, bolestmi v podbřišku, zvýšeným pocitem vlhkosti, citlivějším čichem, apod. Nejspolehlivějším ukazatelem ovulace je ovšem ovulační test, který vám potvrdí nebo naopak vyvrátí, zda skutečně ovulujete. Detailnější informace, jak vypočítat plodné dny nejen podle viditelných příznaků, vám může pomoci i tento článek.

Vedete si menstruační kalendář?

Plodné dny po menstruaci

Otěhotnět po skončení menstruace je velmi nepravděpodobné, nicméně to není nemožné. Vždy záleží především na tom, jak dlouho trvá váš menstruační cyklus a jak dlouhé je samotné menstruační krvácení. Jeden z vaječníků vždy uvolní vajíčko asi 14 dní před začátkem menstruace, tehdy dochází k ovulaci.

První den období, kdy začnete krvácet, se počítá jako první den menstruačního cyklu. Pokud máte 28denní cyklus, obvykle ovulujete někdy mezi 10. a 15. dnem cyklu. Čas potřebný na zrání vajíčka ve vaječníku se však může lišit. To znamená, že den, kdy ovulujete, se může měnit od cyklu k cyklu. K ovulaci po menstruaci může tedy dojít za předpokladu, že váš cyklus je kratší.

Ovulace hned po menstruaci

Pokud je váš cyklus krátký, například 22 dní, a vaše menstruace by trvala 7 dní, můžete ovulovat v podstatě ihned po menstruaci. Nejdelší doba, po kterou spermie mohou přežít v úrodném děložním hlenu, je sedm dní. Může se tedy stát, že otěhotníte, pokud ovulujete o něco dříve než obvykle. Je však vysoká pravděpodobnost, že sperma bude mít životnost jen dva až tři dny, dokonce i méně.

K otěhotnění běžně dochází během asi 5 plodných dní v měsíci, přičemž nejvyšší šance je v den ovulace. Abychom byli přesnější, je třeba zmínit, že vaše vajíčko musí být oplodněno do 12 až 24 hodin po ovulaci. Ve většině případů mají však ženy neplodné dny po menstruaci.

Ovulace před menstruací

Jak bylo zmíněno výše, ovulace se vždy odvíjí od délky vašeho menstruačního cyklu a zpravidla k ní dochází v polovině menstruačního cyklu, přičemž doba možná k oplodnění vajíčka bývá jen pár dní v měsíci. Jakmile jste mimo plodné okno, nemůžete otěhotnět.

Asi 1 nebo 2 dny před začátkem vaší periody by mělo už být po ovulaci, a proto je velmi nepravděpodobné, že byste otěhotněla. Otěhotnět můžete maximálně 24 hodin po ovulaci. Konec ovulace poznáte podle zvýšené bazální teploty až o 0,5 stupně. Pokud ji tedy budete pravidelně měřit v době, kdy by měla přijít, podle změny teploty snadno poznáte, že již proběhla.

Je možná ovulace při menstruaci?

Menstruace je období krvácení, ke kterému dochází, když je neoplodněné vajíčko vypuzeno z těla 12 až 16 dní po ovulaci. Je tedy zřejmé, že ovulace během menstruace je v podstatě nemožná.

Některé ženy však trpí krvácením mimo menstruaci a mohou jej po určitou dobu zaměňovat s menstruací. To se může stát zejména ženám s velmi nepravidelnými cykly, u nichž krvácení přichází jednou za 3 měsíce nebo naopak 2-3krát za měsíc. Ke krvácení v polovině cyklu může dojít i u žen s pravidelnými cykly. Mohou zažít období, které se jeví jako menstruace, ale ve skutečnosti se nejspíš jedná o ovulační krvácení.

Ovulace bez menstruace může přijít kdykoliv

Protože žena uvolňuje vajíčko zhruba v půlce cyklu, je možné, že otěhotní, aniž by měla menstruaci. Ženy, které nemenstruují kvůli určitým okolnostem (tj. nízká tělesná hmotnost, kojení, perimenopauza atd.), riskují že otěhotní, protože ovulace může začít znovu v kterémkoli okamžiku. Pokud ovulujete a vaše menstruace se nedostaví, možná bude dobré podstoupit těhotenský test.

Pro ženy, které chtějí otěhotnět, může nepřítomnost krvácení ztěžovat rozpoznání ovulace, pokud nemapují svou bazální teplotu a změny děložní tekutiny. Pokud ovšem nemenstruujete a chcete zabránit těhotenství, měla by být použita nějaká antikoncepce, protože neexistuje způsob, jak spolehlivě zjistit, zda dojde k ovulaci.

Menstruace bez ovulace

Mít menstruaci nutně neznamená, že dochází i k ovulaci. Některé ženy mohou mít to, co se nazývá anovulační cyklus, což znamená, že v jejich cyklu neprobíhá ovulace. Během anovulačního cyklu se u žen může objevit krvácení, jež se jeví jako menstruace, i když tomu tak ve skutečnosti není.

Toto krvácení je způsobeno buď nahromaděním sliznice dělohy, které se již nemůže déle udržet, nebo poklesem estrogenu. Hlavní způsob, jak rozpoznat, zda ovulujete, je ve skutečnosti sledování vaší bazální tělesné teploty a dalších zmíněných příznaků.

Pokud u vás nedochází k ovulaci, je dobré vyhledat lékaře, který provede patřičné vyšetření, čímž zjistí jaká je příčina a stanoví vhodnou léčbu. Nejčastějším důvodem bývají nízké hladiny hormonu gestagenu, které je možné do těla aplikovat injekčně.

Zdroje: babycentre.co.uk, americanpregnancy.com, vitalia.cz

avatar