Klučičí jména: Poradíme vám, jaká jsou nejoblíbenější, ale i méně obvyklá

0
Klučičí jména: Poradíme vám, jaká jsou nejoblíbenější, ale i méně obvyklá

Hledáte klučičí jména, ze kterých byste vybrali jedno pro svého potomka? Na začátku každého roku se vždy vyhodnocují nejoblíbenější jména, která byla udělena nově narozeným dětem za uplynulých dvanáct měsíců. Zároveň také vzrůstá trend nevšedních křestních jmen, která bývají inspirována jmény z minulosti nebo naopak moderními cizími jmény.

Kdo sleduje oblíbenost českých jmen?

Na začátku každého roku, tedy v lednu, Český statistický úřad ověřuje počet křestních jmen všech dětí v České republice za uplynulý rok. Od roku 1999 se na první příčce žebříčku nejoblíbenějších chlapeckých jmen vystřídalo pouze 5 různých pojmenování.

Které klučičí jméno se vám líbí nejvíc?

Nejoblíbenější klučičí jména za rok 2019

V posledních 8 letech, kromě jednoho roku, se stal nejoblíbenějším chlapeckým jménem Jakub, kterých je za tuto dobu v České republice evidováno kolem 15 000. Druhým nejoblíbenějším jménem pro kluka se za loňský rok stal Jan a třetí místo obsadilo chlapecké jméno Tomáš. Jaký je žebříček deseti nejoblíbenějších jmen, které dostaly děti za uplynulý rok?

 1. Jakub
 2. Jan
 3. Tomáš
 4. Matyáš
 5. Adam
 6. Filip
 7. Vojtěch
 8. Lukáš
 9. Martin
 10. Matěj

Oblíbená chlapecká jména 30. let

Uvedená mužská jména se za posledních několik let příliš nezměnila. Některá se pouze stala více oblíbenými a některá naopak méně. Možná byste ale raději vybrali jméno po některém z prarodičů nebo se inspirovali oblíbenými jmény 30. let. V roce 1930 bylo v Československu na prvním místě jméno Josef, za ním byl František a třetím v pořadí se stal Jaroslav. Jaká jména se dostala do první desítky?

 1. Josef
 2. František
 3. Jaroslav
 4. Václav
 5. Jiří
 6. Jan
 7. Karel
 8. Miroslav
 9. Zdeněk
 10. Vladimír

Zajímavá chlapecká jména

Vybrat jméno není vždy jednoduchou volbou, a pokud si nemůžete vybrat z tradičních českých jmen, možná vás zaujmou některá méně obvyklá jména pro kluka. Zajímá vás, která jsou aktuálně populární?

Někteří lidé se navrací ke jménům, která se využívala v minulosti, například Alfréd, Kvido, Vincent, Bonifác, Aurelián, Medard, Zachariáš, Broněk nebo Prokop.

Další inspirací bývají také zahraniční jména, přičemž mezi oblíbená patří zejména tato: Florián, César, Bruno, Rafael, Neo, Aurelián, Zlatan, Stig, Atrey, Celestýn, Lubo, Juráš, Mir, Danko, Itay nebo Erik.

Zdroj: jmenaprijmeni.cz

avatar