Endometrióza může způsobit neplodnost. Častým projevem bývá bolestivá menstruace

0
Endometrióza může způsobit neplodnost. Častým projevem bývá bolestivá menstruace
Shutterstock

Endometrióza představuje chronický, mnohdy bolestivý zdravotní problém, při kterém tkáň, která normálně vystýlá dělohu, roste mimo ni. Toto onemocnění postihuje přibližně 10 % žen a může způsobit bolesti v oblasti pánve a zad, silnou a bolestivou menstruaci, nevolnost a jiné obtíže.‌ Přestože se endometrióza často léčí hormonálními přípravky či léky proti bolesti, u váženějších stavů může být vyžadován chirurgický zákrok. Některé ženy zkoušejí také bylinky jako doplňkovou léčbu pro zmírnění příznaků.

Endometrióza: co to je?

Endometrióza je chronické gynekologické onemocnění, které postihuje přibližně 10 % žen. Projevuje se tím, že tkáň, která tvoří výstelku vaší dělohy, roste mimo děložní dutinu. Děložní výstelka se nazývá endometrium.

Endometrióza nastává, když tkáň podobná endometriu roste na vaječnících, střevech či tkáních v oblasti vaší pánve. Je neobvyklé, že by se tkáň endometria rozšířila mimo pánevní oblast, ale nelze to vyloučit. Endometriální tkáň rostoucí mimo dělohu je také známá jako endometriální implantát.

Hormonální změny vašeho menstruačního cyklu ovlivňují nesprávně umístěnou endometriální tkáň, což způsobuje, že se oblast zanítí a je bolestivá. To znamená, že tkáň poroste, zhoustne a rozpadne se. Rozpadlá tkáň se ovšem nemá kam vyplavit, a pokud není odstraněna, uvízne ve vaší pánvi. Neléčená endometrióza může způsobit:

  • Tvorbu jizev
  • Adheze, ve kterých tkáň spojuje vaše pánevní orgány
  • Podráždění
  • Problémy s plodností
  • Silnou bolest během menstruace

Jak určit stádium endometriózy?

Stádium endometriózy je značeno na stupnici od 1 do 4 a je založeno na umístění, množství, hloubce a velikosti endometriální tkáně. Mezi konkrétní kritéria patří:

  • Postižení pánevních struktur při onemocnění
  • Rozsah pánevních srůstů
  • Rozsah šíření tkáně
  • Ucpání vejcovodů

Jaké má endometrióza příznaky?

Projevy endometriózy se mohou u každého lišit. Některé ženy pociťují jen mírné příznaky, ale jiné mohou mít středně závažné až závažné problémy. Závažnost vaší bolesti ovšem vždy neodpovídá stupni nebo fázi stavu. Můžete mít mírnou formu onemocnění a přesto zažívat intenzivní bolest. Stejně tak je možné mít těžší formu onemocnění a pociťovat pouze drobné nepohodlí.

Také se může stát, že nebudete pociťovat žádné příznaky. Je tedy důležité, abyste chodily na pravidelné gynekologické prohlídky, které vašemu gynekologovi umožní sledovat případné změny. To je zvláště důležité, pokud máte dva nebo více příznaků z následujících:

  • Bolestivá menstruace
  • Křeče jeden nebo dva týdny kolem menstruace
  • Silné menstruační krvácení nebo krvácení mezi menstruacemi
  • Nedaří se vám otěhotnět
  • Bolest během pohlavního styku nebo po něm
  • Bolest při vyprazdňování na toaletě v období menstruace
  • Bolest v dolní části zad, a to kdykoli během menstruačního cyklu
  • Jiné příznaky během menstruace, jako je únava, průjem, zácpa, nadýmání nebo nevolnost

Co endometriózu způsobuje?

Příčiny endometriózy jsou stále neznámé. Jedna teorie poukazuje na to, že během menstruace se část tkáně vrací zpět vejcovody do břicha, kde se přichytí a roste. Další teorie naznačuje, že tkáň endometria se může pohybovat a implantovat krevními nebo lymfatickými kanály, podobně jako se šíří rakovinné buňky. Třetí teorie indikuje, že se buňky v jakémkoli místě mohou přeměnit na endometriální buňky. Vědci tedy uvádějí následující možné příčiny:

  • Retrográdní tok menstruační krve. Zpětný menstruační tok je velmi pravděpodobnou příčinou endometriózy. Některá z tkání uvolněných během menstruace se dostává vejcovodem do jiných oblastí v pánvi.
  • Genetické faktory. Pokud se endometrióza již vyskytuje v rodině, může být zděděna v genech.
  • Problémy s imunitním systémem. Chybný imunitní systém nemusí najít a odstranit endometriální tkáň rostoucí mimo dělohu. U žen s endometriózou proto někdy mohou být častější také některé druhy rakoviny.
  • Hormony. Zdá se, že hormon estrogen podporuje endometriózu. Výzkum se tedy v současné době zabývá tím, zda je endometrióza hormonálním problémem.
  • Chirurgická operace. Během chirurgického zákroku v oblasti břicha, jako je císařský řez, může být endometriální tkáň omylem přesunuta do míst, kde nemá být. Tato tkáň byla například zaznamenána v břišních jizvách.

Endometrióza ve střevech

Lékaři zatím přesně nevědí, co způsobuje endometriózu střev nebo jiné formy daného stavu. Nejrozšířenější teorií je výše zmiňovaný zpětný tok menstruační krve. Během menstruace tedy krev proudí zpět vejcovody a do pánve místo ven z těla. Tyto buňky se pak implantují do střeva.

Endometrióza a těhotenství

Mnoho žen s endometriózou otěhotní přirozeně bez obtíží. Ale přibližně jedna třetina žen s tímto onemocněním má s početím problém. U žen se závažným typem je to pravděpodobně z důvodu, že abnormální buňky nebo jizva způsobená těmito buňkami mohou blokovat uvolňující se vajíčka, zablokovat vejcovody nebo zastavit jejich správnou funkci.

U žen s mírnou endometriózou to tak jasné není. Příčinou problému počít dítě v tomto případě může být hormonální nerovnováha. Endometriální buňky způsobují zánět a ten narušuje rovnováhu hormonů, které ženy potřebují k otěhotnění.

Endometrióza: diagnostika

Mnohým ženám přináší úlevu od bolesti už jen samotné určení přesné diagnózy. To začíná tím, že gynekolog stanoví anamnézu pacientky během fyzikálního vyšetření, které zahrnuje prohlídku pánve. Že jde skutečně o endometriózu, může být jisté často pouze tehdy, když lékař provede laparoskopii. Odebere tedy část jakékoli podezřelé tkáně a diagnóza se potvrdí následně v laboratoři pod mikroskopem.

Laparoskopie je drobný chirurgický zákrok, při kterém se do břicha malým řezem zavede tenká hadička s kamerou na konci. Tato forma operace se využívá nejen při diagnostice, ale také k léčbě.

Laparoskopie jako diagnostická metoda slouží k určení umístění, rozsahu a velikosti endometriálních výrůstků. Jaké jsou další možnosti vyšetření, která lze použít při diagnostice endometriózy?

  • Ultrazvuk: Zobrazovací technika, která využívá vysokofrekvenční zvukové vlny k vytvoření obrazu vnitřních orgánů
  • CT sken: Neinvazivní zobrazovací postup, který využívá kombinaci rentgenových paprsků k vytvoření snímků
  • Magnetická rezonance: Neinvazivní metoda, která vytváří pohled na vnitřní orgán nebo strukturu

Endometrióza: dieta po laparoskopii

Po laparoskopii je důležité pít především hodně tekutin. První den po zákroku si dejte jen lehké tekutiny a jídla, abyste předešly žaludečním nevolnostem. Vyhněte se zejména citrusovým šťávám, jako je pomerančový džus a rajčatová šťáva. Druhý den po zákroku se můžete vrátit k běžnému stravování.

Léčba endometriózy

Léčba endometriózy obvykle zahrnuje léky nebo chirurgický zákrok. Přístup, který vy a váš lékař zvolíte, závisí především na tom, jak závažné jsou vaše obtíže a zda plánujete v budoucnu otěhotnět. Léčba ovšem nemusí být vždy nutná, například pokud jsou vaše příznaky mírné, netrápí vás problémy s plodností nebo se blíží menopauza a vaše bolesti se mohou zlepšit samy od sebe.

Lékaři obvykle doporučují nejprve vyzkoušet klasické léčebné přístupy a rozhodnout se pro operaci, pokud počáteční léčba nebude účinná. Terapie bývá  zaměřena především na zmírnění příznaků, aby stav nezasahoval do vašeho každodenního života, například užíváním léků proti bolesti.

Hormonální terapie

Hormonální terapie je další možností léčby. Snižuje množství estrogenu, které vaše tělo vytváří, a může i zastavit menstruaci. To pomáhá lézím méně krvácet, takže nemáte tolik zánětů a jizev a nedochází k tak výrazné tvorbě cyst. Mezi běžně užívané hormony patří:

  • Antikoncepční pilulky, náplasti a vaginální kroužky
  • Agonisté a antagonisté (GnRH) pro dozrání folikulů a vajíček
  • Antikoncepce obsahující pouze progestin
  • Danazol (dostupný např. pod názvem Danocrine)

Endometrióza: přírodní léčba

K dispozici jsou různé léčebné postupy, které mohou vaši léčbu buď doplnit, nebo být alternativou lékařské léčby. Nejoblíbenější je mezi ženami zejména tradiční čínská medicína, bylinné přípravky, ajurvéda a masáže.

Některé ženy pociťují zlepšení příznaků, ale neexistují žádné vědecké důkazy, které by podporovaly účinnost přírodních léčiv při snižování symptomů nebo zlepšování plodnosti. Mezi bylinky, které se využívají při léčbě endometriózy, patří zejména:

  • Kurkuma
  • Borová kůra
  • Heřmánek
  • Máta
  • Drnek obecný
  • Ašvaganda

Endometrióza: operace

Lékař může doporučit operaci k odstranění většího množství nežádoucí tkáně. V některých případech chirurgie pomáhá ke zmírnění bolestí a může zvýšit pravděpodobnost, že otěhotníte, pokud o to usilujete. Lékař může využít laparoskopii nebo provést standardní operaci s většími řezy.

Není však vyloučeno, že se bolest po operaci nevrátí. V závažnějších případech budete možná muset podstoupit operaci zvanou hysterektomie, která spočívá v odstranění vaječníků, dělohy a děložního čípku. Jakmile však podstoupíte tento typ zákroku, už nebudete moci otěhotnět.

Zdroje: hopkinsmedicine.org, pregnancybirthbaby.com, gynem.cz, mojezdravi.cz, nhs.cz, healthline.com, womenshealth.com, webmd.com, fnmotol.cz