Po vysazení antikoncepce se často dostaví bouřlivá ovulace. Šance otěhotnět jsou v tu chvíli vysoké

0

Možná jste se již setkaly s tvrzením, že by ženy měly po vysazení antikoncepce počkat alespoň tři měsíce, než se pokusí otěhotnět, nebo s tím, že v tu chvíli k ovulaci vůbec nedochází. Opak je však pravdou a většina žen bývá nejplodnější právě během prvního cyklu poté, co přestane zmíněné pilulky užívat. Víte, co je bouřlivá ovulace a co přesně ji způsobuje?

Co znamená bouřlivá ovulace?

Bouřlivá ovulace je stav, ke kterému dochází bezprostředně po vysazení hormonální antikoncepce zhruba u 70 % žen a zjednodušeně řečeno představuje vysokou pravděpodobnost otěhotnění během prvního nebo prvních několika menstruačních cyklů.

Tělo je totiž po užívání pilulek vyhladovělé po dávce hormonů, jež jsou potřebné ke správnému fungování reprodukčního systému, a tak dochází k prudkému uvolňování těchto hormonů do ženského těla.

Co způsobuje bouřlivou ovulaci?

Bouřlivá ovulace je důsledkem výraznějšího uvolňování hormonů z centrální nervové soustavy, jež se podílí na správném fungování vaječníků a dozrávání vajíček. Ty byly antikoncepcí blokovány, aby k ovulaci nedocházelo a žena nemohla otěhotnět.

Vysoká dávka hormonů následně zajistí zvýšenou aktivitu vaječníků a kvalitní uvolnění dozrálého vajíčka. Otěhotnět po vysazení antikoncepce tedy může být pro mnoho žen mnohem snazší než během následujících cyklů.

Užíváte hormonální antikoncepci?

Jak poznat bouřlivou ovulaci?

Bouřlivá ovulace může být doprovázena bolestí na jedné straně podbřišku, která může přetrvávat od několika hodin až po dva dny. Tato bolest je způsobena zmiňovaným bouřlivým návalem hormonů, které způsobí změny v organismu.

Každá žena ovšem nemusí zažívat po vysazení pilulek bouřlivou ovulaci, některým naopak může trvat i několik měsíců, než se menstruační cyklus srovná a začnou ovulovat.

Když vysadíte hormonální antikoncepci, můžete rovněž zaznamenat slabé krvácení, což je obdobné tomu, jež se vyskytuje při užívání nehormonálních tablet v balení. Krvácení po vysazení antikoncepce není stejné jako skutečné menstruační krvácení, ale to neznamená, že nejste plodné. Příznaky, které vám však mohou napovědět, že ovulujete, jsou následující:

Je bezpečné při bouřlivé ovulaci otěhotnět?

Dříve většina žen věřila, že jakmile přestanou užívat pilulky, měly by počkat dva až tři menstruační cykly, než se pokusí otěhotnět. Lékaři také jeden čas věřili, že pokud okamžitě otěhotníte, bude v takovém případě hrozit vyšší pravděpodobnost potratu. Ukazuje se ovšem, že to není pravda, protože hormony obsažené v antikoncepčních tabletách nezůstávají v lidském organismu poté, co je přestane žena užívat.

Ne vždy dochází k bouřlivé ovulaci

Doba potřebná k návratu plné plodnosti ženy po ukončení antikoncepce se u každé ženy ovšem liší a také závisí na typu antikoncepce, kterou užívá. Schopnost otěhotnět se postupně snižuje s věkem, počínaje 25. rokem. Špatný zdravotní stav a nepravidelné cykly mohou také snížit vaši plodnost.

Po ukončení jakékoli hormonální antikoncepce můžete mít tedy nějaký čas obtíže otěhotnět jednoduše proto, že jste starší, než když jste začaly antikoncepci používat. U některých žen se menstruační cyklus vrátí do normálu po 3 měsících, u jiných to může být rok i déle.

Zdroj: denik.cz, otehotent.cz

avatar