Za bolest hlavy při menstruaci může snížená hladina estrogenu a progesteronu. Jak se jí zbavit?

0
Za bolest hlavy při menstruaci může snížená hladina estrogenu a progesteronu. Jak se jí zbavit?
Shutterstock

Kolísající hormony během menstruačního cyklu mohou přinést mnoho změn. A jako některé ženy, i vy se v této fázi menstruačního cyklu můžete potýkat s bolestmi hlavy. Typy bolestí hlavy mohou být různé. U někoho se může projevovat jako tlak kolem čela, zatímco jiné ženy trpí spíše migrénou. Základní příčina je v obou případech stejná, přesto se jejich příznaky liší. Jak se bolesti hlavy zbavit?

Změna hladiny hormonů během menstruačního cyklu může vyvolat hormonální bolest hlavy či menstruační migrénu, v obou případech je však příčina stejná. Hormony regulují mnoho funkcí vašeho těla. Bolesti hlavy, kterými některé z vás trpí, se mohou projevit již před menstruací, během ní nebo až po jejím skončení. Hormonální bolest hlavy může být mírná až střední a může způsobovat otravné bolesti či pulzování. Tento pocit bývá nepříjemný a nepohodlný, nicméně nemusí zasahovat do vaší každodenní rutiny. Menstruační migréna pro ženy ovšem bývá větším problémem.

Jak silné jsou vaše bolesti při menstruaci?

Co způsobuje bolest hlavy při menstruaci?

Bolesti hlavy jsou výsledkem měnících se hladin estrogenu a progesteronu. Estrogen prochází krevním řečištěm a posílá zprávy do různých částí těla. Jeho hladiny stoupají v polovině menstruačního cyklu. To vede k uvolnění vajíčka. Progesteron je další důležitý hormon, jelikož stoupající hladiny tohoto hormonu pomáhají implantovat vajíčko do dělohy v případě otěhotnění.

Po ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku, hladiny hormonů klesají. Hladiny estrogenu a progesteronu jsou na nejnižší úrovni těsně před menstruací. Právě tento pokles zvyšuje pravděpodobnost, že některé ženy bude bolet hlava. Hormonální bolest hlavy můžete pociťovat samozřejmě i jindy než během vašich dnů.

Bolest hlavy před menstruací

Pokud vás někdy bolela hlava před menstruací, nejste samy. Jsou jedním z nejčastějších příznaků premenstruačního syndromu (PMS). Hormonální bolesti hlavy před menstruací bývají stejně jako během menstruace důsledkem změn hladin progesteronu a estrogenu ve vašem těle. Tyto hormonální změny mohou mít rovněž vliv na serotonin a další neurotransmitery v mozku, což může vést navíc také k podrážděnosti.

Serotonin také hraje roli při bolestech hlavy. Když je ve vašem mozku méně serotoninu, mohou se krevní cévy zúžit a vést k bolestem. Před menstruací se hladiny serotoninu v mozku mohou snižovat s poklesem hladiny estrogenu, což přispívá k příznakům PMS.

V čem je specifická menstruační migréna?

Menstruační migrenózní bolest hlavy se objevuje před, během nebo bezprostředně po menstruaci, ale i během ovulace. Přibližně 60% žen, které trpí migrénou, uvádí, že menstruace je spouštěčem těchto obtíží. Příznaky menstruační migrény mohou být podobné jako u jakékoli jiné migrénové bolesti hlavy, i když bolesti hlavy, ke kterým dochází v tomto období, nemusí doprovázet senzorické poruchy.

Některé ženy však před menstruační migrénou pociťují slepá místa v zorném poli nebo mají pocity brnění v rukou či na tváři. Dalšími příznaky migrény během menstruace mohou být:

  • Přecitlivělost na světla
  • Přecitlivělost na hluk
  • Pulzující bolest na jedné straně hlavy
  • Nevolnost
  • Zvracení

Léčba bolestí hlavy při menstruaci

Prvním krokem je prevence. Dodržujte pitný režim, abyste byly dostatečně hydratované, odpočívejte a nezapomeňte věnovat dostatek hodin spánku. Jednou z možností, jak bojovat proti bolestem, jsou léky proti bolesti, jako je ibubrofen, aspirin, naproxen apod.

Kofein je dalším účinným lékem na hormonální bolesti hlavy. Jezení čokolády a pití čaje s kofeinem může snížit vaše obtíže. Některé léky na PMS ve skutečnosti obsahují kofein jako přísadu. Jaké jsou další možnosti léčby?

  • Ledový obklad: Zabalte balíček ledu do ručníku a přiložte si ho na čelo po dobu 10 minut. Po 10 minutách pauzy opět opakujte. Studená terapie může snížit zánět a zmírnit pocit bolesti.
  • Relaxační techniky: Cvičení jako meditace, jóga a hluboké dýchání mohou uvolnit vaše svaly, snížit napětí a zároveň ulevit od bolesti hlavy.
  • Akupunktura zahrnuje zavedení malých jehel do různých tlakových bodů v celém těle. Stimuluje uvolňování endorfinů, což jsou hormony přirozeně produkované tělem, které vám pomohou vyrovnat se se stresem a bolestí.
  • Masážní terapie může podpořit uvolnění svalů a snížit napětí v ramenou, zádech a krku. Tím si můžete snadněji ulevit od tenzních bolestí hlavy a migrény.
  • Vitaminy: Vitaminy jako B2, koenzym Q10 a hořčík mohou snížit závažnost migrénových návalů. Poraďte se se svým lékařem před zahájením užívání doplňků, zvláště pokud v současné době užíváte nějaké léky.

Hormonální léčba

V závislosti na závažnosti menstruační migrény nemusí volně prodejné léky poskytovat požadované výsledky. Pokud se příznaky nezlepší ani po užití léků, možná budete potřebovat hormonální terapii. O možnostech léčby je však potřeba, abyste se poradily se svým lékařem. Obvykle bývá doporučován Estradiol, který zvýší vaše hladiny estrogenu. V případě, že jsou vaše obtíže těžko snesitelné je vždy namístě vyhledat lékaře, aby mohl vyloučit případné jiné zdravotní komplikace.

Zdroje: ordinace.cz, medicalnewstoday.com

 

 

 

avatar