Pití alkoholu v těhotenství může vést k potratu i vrozeným vadám. Jak se mu vyhnout?

0
Pití alkoholu v těhotenství může vést k potratu i vrozeným vadám. Jak se mu vyhnout?
Shutterstock

Ve chvíli, kdy zjistíte, že jste těhotné, si budete muset pečlivě promyslet, co je bezpečné jíst a pít. Pití alkoholu v těhotenství může být škodlivé pro vaše nenarozené dítě i pro vás, proto byste s ním měly přestat úplně. Pokud zjistíte, že jste pily alkohol v prvních týdnech těhotenství, kdy jste o něm ještě nevěděly, nepropadejte panice a v klidu si promluvte se svým lékařem. Větší množství alkoholu v průběhu těhotenství může způsobit vážnější zdravotní obtíže známé jako fetální alkoholový syndrom.

Těhotenství a alkohol: jaký má vliv?

Odborníci si stále nejsou jisti, kolik množství alkoholu, pokud vůbec, je pro ženu zcela bezpečné, když je těhotná. Takže nejbezpečnějším přístupem je nepít alkohol vůbec. Alkohol v krvi matky přechází na dítě přes placentu a pupeční šňůru. Pití alkoholu během těhotenství tak může způsobit potrat, porod mrtvého dítěte a řadu celoživotních tělesných a intelektuálních postižení či problémů s chováním. Alkohol v těhotenství tak může vést například k:

 • Nižší porodní váze dítěte
 • Potratu
 • Narození mrtvého dítěte
 • Předčasnému porodu
 • Vrozeným vadám
 • Řadě stavů známých jako fetální alkoholový syndrom (FAS)
 • Vysokému krevnímu tlaku matky

Alkohol na začátku těhotenství

I když nejbezpečnější volbou v těhotenství je úplné omezení alkoholu, malé množství alkoholu v začátku těhotenství může být pro zdraví matky a jejího dítěte méně rizikové, než se dříve myslelo. Zdá se, že minimální požití alkoholu během prvního trimestru nezvyšuje riziko komplikací, jako je vysoký krevní tlak, předčasný porod nebo nízká porodní hmotnost.

Co když jste pily alkohol v prvních týdnech těhotenství?

Někdy se stává, že ženy neplánovaně otěhotní, nebo si jednoduše neuvědomí, že mohlo dojít k početí, a pijí alkohol v nezjištěném těhotenství. Pokud jste zjistily, že jste vypily větší množství alkoholu a už jste byly těhotné, nepropadejte panice. Stres a úzkost vám i vašemu dítěti mohou naopak uškodit. Pokuste se zachovat klid a otevřeně si promluvte se svým lékařem o vašich obavách.

Nadměrné užívání alkoholu a tvrdý alkohol v těhotenství

Nadměrné užívání alkoholu během těhotenství je spojeno s dlouhodobým a nevratným stavem známým jako fetální alkoholový syndrom (FAS). Děti s FAS se mohou narodit brzy, často mají podváhu a nerostou dobře. Některé mají charakteristické rysy obličeje, jako je tenký horní ret a malé otvory pro oči, přičemž malá svislá drážka mezi horním retem a nosem může být také zploštělá.

Mezi další fyzické příznaky spojené s tímto syndromem patří malá hlava, krátký nos a problémy s vývojem, při kterém se tvoří srdce nebo klouby. Děti s FAS se učí jazykové dovednosti pomaleji než jiné děti. Když dosáhnou školního věku, často mají poruchy učení a potíže s pozorností, pamětí a hyperaktivitou. Je pravděpodobné, že budou mít špatnou koordinaci a potíže s řešením problémů. Někteří mají také problém najít si přátele nebo mít vztah s jinými dětmi. To vše může opravdu zkomplikovat školní docházku a následně jejich budoucnost.

Jak se vyhnout alkoholu v těhotenství?

Během různých událostí může být těžké se alkoholu vyhnout, zejména v prvním trimestru, kdy ostatní nemusí vědět o vašem těhotenství. Můžete se cítit pod tlakem, abyste se chovaly jako obvykle a nevzbudily podezření, což může zahrnovat pití.

Těhotenství je přirozenou fází života a nemělo by vám tedy bránit v socializaci a účastnění se společenských akcí. Nacházíte-li se v situaci, kdy jde o pití alkoholu, dobrou alternativou je dát si nealkoholický nápoj, který vám chutná. Pokud chcete vaše těhotenství ještě chvíli tajit, dejte si takový, který vypadá jako alkohol, a zbytečně neupozorňujte na to, co pijete. Mohlo by vám také pomoci, když řeknete:

 • Nepiju, musím řídit.
 • Zítra mám důležitý den / musím brzy vstávat.
 • Necítím se nejlépe, takže bych raději nepila.
 • Beru teď léky, na které nemohu pít alkohol.
 • Jsem na dietě / začala jsem žít zdravě a chci se vyhnout alkoholu.

Pokud jste zvyklé dát si doma večer skleničku vína, třeba když si na konci dne chcete odpočinout, můžete zvážit alternativy, jako je koupel, procházka, čtení knihy nebo uvolňující cvičení.

Pila jsem alkohol v těhotenství: co mám dělat?

Pokud vás trápí tato otázka, protože jste někdy během těhotenství pily alkohol, měly byste vyhledat co nejdříve vašeho lékaře a promluvit s ním o tom. Čím dříve mu to řeknete, tím větší jsou šance, že vaše dítě bude v pořádku.

Pokud váš lékař ví, že má hledat problémy spojené s FAS, když jste těhotná, může sledovat zdraví vašeho dítěte před narozením i po něm. Stejně tak bude vědět, že v případě potřeby, jak vaše dítě poroste, bude provádět další testy.

Pokud si myslíte, že byste mohly mít dokonce problémy s pitím, poraďte se se svým lékařem, poradcem nebo jinou podpůrnou osobou. To vám může pomoci zjistit a řešit, jak může alkohol ovlivnit mnoho oblastí vašeho života, a to včetně těhotenství.

Jaká je léčba dětí narozených s FAS?

Včasné zjištění účinků alkoholu, i když jsou mírné, dává dítěti lepší šanci dosáhnout zdravého a plnohodnotného života. Rychlé nalezení problému může pomoci předcházet problémům ve škole a problémům s duševním zdravím, jako je užívání návykových látek, deprese nebo úzkost.

Péče o dítě narozené s postižením vlivem alkoholu vyžaduje trpělivost. Pomoc pro dotyčného může zahrnovat zvláštní podporu ve škole, školení sociálních dovedností, pracovní školení a další poradenství. Komunitní služby mohou také pomoci rodině zvládnout náklady a emoce spojené s výchovou dítěte.

Zdroje: health.harvard.edu, cdc.gov, nzip.cz, tehotenskytest-ivd.cz

avatar