21. týden těhotenství: můžete cítit pohyby miminka

0
21. týden těhotenství: můžete cítit pohyby miminka
Shutterstock

21. týden těhotenství znamená, že se nacházíte již ve druhé polovině těhotenství. Vaše dítě získává díky novým nervovým spojům větší kontrolu nad pohybem končetin a vy už nejspíš tyto pohyby konečně ucítíte. Můžete také pociťovat pálení žáhy a trápit vás může i zácpa. Na co se dále připravit?

21. týden těhotenství: jaký je to měsíc?

Těhotenství 21. týden znamená, že jste v pátém měsíci těhotenství, ačkoli lékaři sledují těhotenství po týdnech, nikoli po měsících. A protože těhotenství trvá 40 týdnů, máte už více než polovinu za sebou. Zároveň se nyní ocitáte v půlce druhého trimestru.

Vývoj miminka ve 21. týdnu těhotenství

21. týden (21 tt) těhotenství vaše dítě každý den polyká trochu plodové vody. Nejen kvůli hydrataci, ale také aby si procvičovalo polykání a trávení, což jsou důležité dovednosti, které bude potřebovat, jakmile se narodí. Zatímco slinivka začíná produkovat enzymy, které pomáhají rozkládat potravu pro trávení, tenké střevo se prodlužuje a vstřebává živiny z plodové vody.

Chuť plodové vody se liší podle toho, co jste zrovna snědly. A protože miminko už tyto chutě poznává, pomalu se budují jeho chuťové preference. Až do tohoto okamžiku vytvářela většinu červených krvinek játra dítěte. Nyní však tuto práci začíná přebírat kostní dřeň. Do 24. týdne těhotenství kostní dřeň tuto roli zcela převezme.

Paže a nohy konečně dosáhly správných proporcí, chrupavky v celém těle se mění v kosti a neurony nyní lépe propojují mozek a svaly. Všechna tato vylepšení se podílejí na tom, že vaše ratolest získává větší kontrolu nad pohyby svých končetin. To vysvětluje, proč můžete nyní začínat cítit, jak kope a protahuje se. I když tomu možná nebude věřit, vaše miminko spí nyní stejně jako novorozenec.

21. týden těhotenství: váha a velikost plodu

Děťátko nyní měří něco málo přes 18 centimetrů od temene hlavy po spodní část zadečku. Velikost plodu ve 21 tt od temene hlavy k patě je však zhruba 25 centimetrů. Plod v této chvíli váží kolem 360 gramů. Jeho hlavička se začíná přizpůsobovat zbytku těla, přesto je ale stále velká jako jedna třetina jeho těla.

Co čeká maminky v těhotenství 21. týden?

Nejen v tomto týdnu, ale celkově v druhém trimestru můžete zažívat obrovské chutě na jídlo. Pokud máte nutkání jíst více sladkého, snažte se sáhnout místo sušenky raději po ovoci. Ultra zpracované potraviny mohou způsobovat, že vás bude více pálit žáha. Vaše tělo také začíná více zadržovat vodu, což se běžně projevuje otoky na rukou a kolem kotníků.

Zácpa v tomto období bývá častější kvůli vysokým hladinám progesteronu a kvůli rostoucímu tlaku dělohy na střeva, plyn nemusí mít kudy procházet, takže se můžete cítit více nafouklé. Pití velkého množství tekutin a konzumace potravin bohatých na vlákninu může zácpu zmírnit.

V souvislosti se zvýšenou hladinou hormonů, které proudí vaší krví, se může stát, že se vaše pokožka velmi mastí, což vede k rozvoji nebo zhoršení akné. Rostoucí děloha může zase stlačovat žíly v oblasti pánve. To může mít za následek křečové žíly na nohou a dalších částech těla, jako je konečník, což může vést k rozvoji hemoroidů.

Tip pro maminky: Pokud jste již podstoupily 2. velký ultrazvuk a vše bylo v pořádku, nemusíte se znepokojovat, jestliže ještě necítíte pohyby miminka. Zejména při prvním těhotenství může trvat déle, než si jich všimnete.

Jak velké je 21. týden těhotenství bříško?

Spolu s vaším dítětem i děloha a břicho roste, a to každý týden zhruba o centimetr, přičemž v 21. týdnu těhotenství váhový přírůstek bývá kolem 6 kilogramů. V tuto chvíli byste měly naměřit přibližně 19 až 23 centimetrů od stydké kosti k horní části dělohy.

V druhém trimestru je zdravé přibírat přibližně půl kilogramu týdně, nicméně každé ženské tělo je jiné. Pokud máte pocit, že nepřibíráte dostatečně, nebo naopak příliš, poraďte se s vaším lékařem. Více informací o zdravém přibírání v těhotenství naleznete v tomto článku.

Jak o sebe pečovat?

I v tomto týdnu pokračujte v péči o své zdraví každý týden tím, že budete zdravě jíst, pravidelně cvičit, udržovat kontakty s přáteli a rodinou, trávit čas se svým partnerem a účastnit se aktivit, které vás baví a jsou bezpečné.

Abyste předcházely otokům, které mohou způsobit, že se nevejdete do svých oblíbených bot nebo se vám hůře sundávají prstýnky, pijte hodně tekutin. Proti otokům dále pomáhají následující body:

  • Elastické či kompresní punčochy
  • Časté změny polohy (zejména pokud dlouho stojíte, měly byste si sednout či lehnout)
  • Když sedíte, dejte si nohy nahoru
  • Pravidelně se hýbejte, abyste rozproudily krevní oběh
  • Zařaďte do své rutiny také plavání, pokud lékař neurčí jinak
  • Noste pohodlné boty bez podpatku

Zdroje: verywellfamily.com, nutriklub.cz, babyweb.cz, babyonline.cz