17. týden těhotenství: miminko reaguje na vnější podněty

0

Začínáte 5. lunární měsíc a těhotenství už skrýváte jen horkotěžko, zvláště pokud jste před otěhotněním patřila ke štíhlejší části populace. Připravte se na to, že od teď budete na váze přibývat ještě rychleji. Dost možná se u vás objeví i změna pigmentace. Vaše dítě dále roste rychlým tempem. Poměr jeho tělesných proporcí je už velmi podobný tomu při narození. Na očích se mu klubou řasy, na čele obočí a pod kůží se tvoří důležitá vrstva tuku.

Jak se vyvíjí miminko?

V 17. týdnu těhotenství váží váš plod zhruba 140 gramů a měří 13 centimetrů. Pupeční šňůra, kterou je připojený k placentě se prodlužuje a zesiluje, uši mají finální tvar a jsou umístěny na správné místě. I nadále pokračuje proces osifikace, kdy se chrupavčité tkáně pomalu mění v kosti. V závislosti na pohlaví se také zdokonalují pohlavní orgány, u děvčat děloha a pochva, u chlapců penis a prostata.

Články jeho prstů už jsou dobře vyvinuty, a tak je velmi pravděpodobné, že své malé během ultrazvukového vyšetření přistihnete, jak si cucá palec na ruce či dokonce na noze. Na všech končetinách mu navíc začínají růst malé nehtíky a pod kůží, která je zatím stále průhledná, se tvoří první tuková vrstva, která bude hrát důležitou roli při termoregulaci a metabolismu.

Oči vašeho děťátka jsou stále zavřené, začínají se na nich klubat první řasy a stejně tak na čele jsou patrné první stopy po obočí. Srdíčko miminka pracuje ostošest, za jediný den jím proběhne asi 24 litrů krve. Dítě už je navíc schopné vnímat i zvuky z vašeho okolí. Při nečekaném hluku sebou proto může náhle trhnout.

Co se děje s maminkou?

Ačkoli se děťátko v děloze začíná pohybovat v reakci na okolní zvuky, vy tyto pohyby v 17. týdnu těhotenství pravděpodobně ještě necítíte. Je ale pravdou, že některé nastávající maminky tvrdí, že byly schopné hýbající se děťátko zaregistrovat už v 16. týdnu, zpravidla se tak tomu ale děje až o dva týdny později. Prvorodičky mají tu čest obvykle až ve 20. týdnu těhotenství.

Ve srovnání s prvním trimestrem, kdy na vás těhotenství ještě nebylo vůbec patrné, teď zvětšující se bříško skrýváte jen stěží. Je tedy dobré popřemýšlet nad pořízením těhotenského oblečení, které má tu výhodu, že se bude zvětšovat spolu s vámi.

Tip pro nastávající maminky: Pokud na tom nejste finančně zrovna dobře, zkuste se po těhotenském oblečení poohlédnout v secondhandu. Velmi pěkné kousky se dají sehnat i tam!

Ačkoli byl váš váhový přírůstek zatím jen nepatrný, připravte se na to, že teď budete na váze přibývat podstatně rychleji. Zatímco během prvního trimestru jste nabrala zhruba 1 až 2 kilogramy, v následujících třech měsících dost možná zaregistrujete dalších 5 až 6 kilogramů navíc.

Během následujících několika týdnů dost možná pocítíte také větší chuť na sex. Prožitek z něj může být díky většímu prokrvení pánve dokonce mnohem intenzivnější než před těhotenstvím. Některé ženy v tomto období poprvé dosahují orgasmu.

Jaké problémy vás čekají?

Během druhého trimestru se u vás začínají objevovat první potíže spojené s těhotenstvím. Mezi ty, o kterých se příliš nemluví, ale jsou velice časté, patří hemoroidy neboli křečové žíly konečníku. Ty během gravidity trápí až polovinu žen a vznikají vlivem zvýšeného průtoku krve v oblasti pánve, kde následně dochází k rozšiřování žil. Ke vzniku hemoroidů pak přispívá také zácpa. S tou je dobré bojovat konzumací potravin bohatých na vlákninu. Důležité je dostatečné množství ovoce a zeleniny i pravidelný příjem tekutin. Pomoci může také pohyb.

Během 17. týdne těhotenství se u vás mohou objevit také pigmentové skvrny, jež můžete zaregistrovat různě po těle i přímo na obličeji. Kvůli zvyšující se pigmentaci dochází také k tmavnutí prsní dvorců, bradavek a oblasti genitálií. Změna odstínu se může týkat i pih a mateřských znamének. Výjimkou pak není ani takzvaná linea fusca (neboli linea nigra), což je tmavá čára táhnoucí se od podbřišku k pupku. Nemusíte se bát, že by vám takto „flekatá“ kůže zůstala napořád. Všechny tyto vedlejší příznaky těhotenství během šestinedělí samovolně odezní.