Kdy si udělat těhotenský test? Poradíme vám, jak funguje a proč čekat alespoň do další menstruace

0

Nevíte, kdy si udělat těhotenský test, a chcete znát výsledek co nejdříve? Budete muset počkat minimálně do očekávaného příchodu následující menstruace, než se ve vašem těle vytvoří dostatečné množství hormonu, které těhotenský test zvládne prokázat. Těhotenských testů existuje celá škála, proto vám poradíme, jak vybírat.

Jak funguje těhotenský test

Test, který slouží k odhalení těhotenství v domácím prostředí, je v dnešní době dostupný ve většině drogerií a lékáren, což usnadňuje mnohým ženám prokázat graviditu dříve, než navštíví lékaře.

Zajímá vás, na základě jakého principu funguje těhotenský test? Tento typ testu je navržen tak, aby zjistil přítomnost hormonu hCG choriogonadotropinu v moči. Zmíněný hormon produkují buňky budoucí placenty ve chvíli, kdy se oplozené vajíčko uhnízdí v děloze. Pokud těhotná nejste, znamená to, že vaše tělo tento hormon neprodukuje a test bude negativní.

Kdy udělat těhotenský test

Oplodnění probíhá obvykle mezi 12. a 14. dnem menstruačního cyklu, k uhnízdění vajíčka ale dochází zhruba v době očekávané menstruace. Dříve vám s největší pravděpodobností těhotenský test nic spolehlivého neřekne, takže pokud pojmete podezření ihned po pohlavním styku, budete muset počkat.

Ideální dobou, kdy použít těhotenský test, je alespoň 7 dní po vynechání menstruace. Pokud by byl test negativní a vaše podezření by přetrvávalo, zkuste počkat a další test si udělat třeba až za dalších 7 dní. S přibývajícími dny se hladina hCG hormonu zvyšuje a výsledek bude spolehlivější. Těhotenský test provádějte z ranní moči, jelikož doba, kdy test prokáže těhotenství nejspolehlivěji, je ráno po probuzení.

Jak vybrat těhotenský test

Těhotenských testů se v současnosti na trhu nalézá celá řada, a to v širokém cenovém rozpětí od 40 do 300 Kč. Jak tedy vybrat ten správný? Na to jednoduchá odpověď neexistuje, záleží totiž, co nejvíce vyhovuje vám. Některé testy se liší typem provedení, jiné pouze značkou a některé citlivostí na přítomnost již zmiňovaného hormonu hCG. Některé jsou jednorázové a jiné lze použít víckrát.

Co by vás asi mělo zajímat nejvíce, je citlivost testu. Jemnější těhotenské testy dokáží zachytit přítomnost hormonu již v množství 10 mIU/ml a mohou určit těhotenství dříve než jiné, které odhalí těhotenství až od množství hCG 20 mIU/ml nebo výše. Kromě zmíněné citlivosti hormonů můžete vybírat z těhotenských testů podle komfortu a způsobu vyhodnocení.

Jaký typ těhotenského testu je podle vás nejlepší?

Typy těhotenských testů

Testovací proužek

Tento těhotenský test se namočí do vzorku moči ve vodorovné poloze. Potřebujete tedy nějakou nádobu, do které odeberete vzorek moči. Takové testy jsou jednorázové a v balení bývá obvykle více kusů. Na testu se musí objevit alespoň jeden proužek, který prokáže jeho funkčnost. Pokud se na testu objeví i druhý proužek, výsledek je pozitivní. Počkat na výsledek si budete muset asi 5 minut.

Testovací kazeta

I u tohoto těhotenského testu využíváte nádobu na moč, ale místo toho, abyste do ní test namočily, použijete kapátko, kterým odeberete pár kapek moči a následně je nanesete na vyznačené místo na kazetě. Výsledek by měl být znatelný po 5 minutách. Za pozitivní výsledek testu se taktéž považují dvě čárky.

Testovací tyčinka

Tento typ testu provedete tak, že ho uchopíte za okraj, který je k tomu určený, a umístíte ho přímo do proudu moči. Sací proužek testu by měl být zcela mokrý, nicméně testovací okénko by mělo zůstat suché. Jakmile test provedete, vrátíte kryt na sací proužek a test odložíte do rovné polohy. Některé testy prokážou pozitivitu v podobě dvou čárek a jiné pomocí znaménka plus.